Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare decont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare decont

buna ziua,
am urmatoarea situatie:
- un sofer pleaca ca in cursa; la plecare i se da un avans de 500 euro.
-la intoarcere preda decontul si cheltuielile in numerar euro si roni
-pt cheltuielile in roni nu primeste avans, deci cheltuielile sunt facute din banii proprii, pe care ii primeste luna urmatoare.
- diurna se plateste in euro direct soferului, iar pt cheltuielile in roni, el ii primeste pe cardul personal.
ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile?
eu am un program contabil, dar nu imi permite sa scriu prea multe note contabile.
va multumesc.
1 Acordare avans in valuta:
542=5314 500 euro

2. Plata decontului de cheltuieli se face din contul deschis la banca
Ce fel de cheltuieli? Presupunem de deplasare.
625=5121 x lei

3.Justificare avans in euro -chelt cu diurna

625 = 542 500 euro

Programul nu va permite inregistrarea mai multor note contabile....Credeti ca noi facem artificii printre monografii? Nu. Inregistrarile tot aceleasi sunt.
luubers a scris:

buna ziua,
am urmatoarea situatie:
- un sofer pleaca ca in cursa; la plecare i se da un avans de 500 euro.
-la intoarcere preda decontul si cheltuielile in numerar euro si roni
-pt cheltuielile in roni nu primeste avans, deci cheltuielile sunt facute din banii proprii, pe care ii primeste luna urmatoare.
- diurna se plateste in euro direct soferului, iar pt cheltuielile in roni, el ii primeste pe cardul personal.
ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile?
eu am un program contabil, dar nu imi permite sa scriu prea multe note contabile.
va multumesc.

Pe decontul prezentat la intoarcerea din deplasare trebuie sa fie trecute toate cheltuielile, cf documentelor anexate si diurna.

- Acordarea avans euro:
542 = 5314
- inreg decont chelt - valoarea integrala de pe decontul de cheltuieli.
625 = 542 pt partea de avans primit anterior plecarii
625 = 462 pt partea de cheltuieli pt care nu a primit avans de decontare
- plata sumei pt care nu a primit avans de decontare
462 = 5121
- daca avansul in euro nu acopera chelt totale cuprinse in decontul de cheltuieli
462 = 5314 (plata diferenta euro numerar)
- daca avansul in euro este mai mare decit totalul cheltuielilor de pe decont
5314 = 542 (depunere diferenta la caserie)
va multumesc pt raspuns.
nu cred ca este vorba de artificii printre monografii, dar eu trebuie sa inregistrez in programul meu, toate bonurile in parte. bonuri de combustibil, vignete, taxe de autostrada si nu cred ca merge sa le platesc direct din banca. :">