avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Activitate rosica

Activitate rosica

Bună ziua!doresc o indrumare de la dvs in următoarea problema :mama mea a pus un avans de 2500 lei pentru un transport de lemne și intr o luna de zile nu I a mai venit nimic și nici banii înapoi nu vrea sa I dea cea care I a luat !ce se poate face în acest sens?a răbdat 1 luna de zile a tot amânat o ca inda ,ca o da și tot asa și se pare ca nu are niciun gând, sa meargă la politie sa depună plângere?
Care este diferența între 48 ore de la comunicarea minutei și pronuntarea hotărârii referitor la contestație la controlul judiciar ?mulțumesc!gen de când s-a afișat hotărârea sau de când a primit parchetul ?oare imediat cum s a pronunțat se pun cele 48 ore?
Discuție Eliberare
Bună ziua!între camera preliminara și inceperea judecății se mai poate obține control judiciar dacă începe judecata,s-a afișat pe rol nr dosarului încă nu s a dispus termen încă
Suntem la etapa finala am făcut contestație urmează sa se judece la tribunal exact când se împlinesc 30 zile de arest, e posibil sa I dea control judiciar tribunalul dacă la judecătorie nu I-a acceptat arestul la domiciliu sau control judiciar ?la judecatorie data trecuta cea care a dispus arestul I a și dat control judiciar după 2 săptămâni dar tribunalul I a desființat hotărârea.... privind refuzul probe biologice?avem avocat ,nu are rost sa mai punem un altul ,acesta ne spune ca o va scoate cand face 30 zile de arest caci pana acum s au legat de faptul ca nu s au implit cele 30 zile de cand e arestata,astept raspuns ,mulțumesc!
În camera preliminara ,încheiere finala masuri preventive la judecătorie i s -a respins arestul la domiciliu sau control judiciar ,noi făcând contestație urmează a face 30 zile de arest pe 20 Martie ,procurorul la fiecare termen de inlocuire a arestului a motivat ca nu au trecut cele 30 zile ,credeți ca procesul la tribunal privind contestația va fi exact pe 20 și ca atunci ii vot da control judiciar cum ii mai dăduseră la judecătorie data trecuta însă la tribunal i -a respins?este arestata doar pt refuzul de probe biologice !avocatul de fiecare data ne spune ca ca veni acasă sa avem răbdare,însă i a venit rechizitoriul și e pe arest deja s -a înregistrat dosarul la judecătorie. ..chiar dacă nu i da la tribunal drumul credeți ca după ce începe procesul mai poate face vreo cale de atac ceva sa sa I înlocuiască arestul având în vedere ca nu prezintă pericol?mulțumesc pt răspunsuri!Domnul sa va binecuvinteze!
Bună seara!dacă vineri prietena mea a primit de la judecătorie în camera preliminară control judiciar pt 60zile și parchetul a făcut contestație în cat timp se judeca la tribunal având în vedere ca pe 19Martie ac se fac 30zile de când este arestată pt refuzul recoltare probe biologice
Credeți ca admit la tribunal sau i se respinge ce a hotărât judecătoarea ?(care tot dansa a hotărât arestul pt 30zile tot ea la 3sapt i a dat control judiciar)îi dă drumul ?Astept răspunsul dvs ,mulțumesc!
Bursa de merit
Bună ziua !va rog sa mi spuneti pana la ce nr copii pot beneficia de bursa de merit având în vedere 30%din clasa ,cât și mediile egale a câțiva copii ?aștept răspunsul.dvs!
1 Pop ion 9,94
2 Ionescu Ema 9.94
3 preda Elena 9 .82
4 Popa Maria 9.82
5 Piticu Elena 9.76
6 Popescu Emil 9.71
7 Efrimescu Ionela 9.71
8 Popescu Karim 9.71
9 Donna Emma 9.53
10 Ioana Daria 9.53
11 Mascatelli Elena 9.18
12 ion Darius 8.88
13 Stanica Irinel 8,76
Plus alți 12 elevi ,care este ultimul care beneficiază de bursa de merit?având în vedere ca mediile.sunt egale la câțiva dintre elevi?mulțumesc!
Acordare concediu odihna
Bună seara,Am lucrat ca și asistent personal o perioada de q sn di 3 luni salariu brut fiind de 2897 lei ,la încetarea contractului, datorita decesului persoanei cu handicap urmează a primi concediul de odihna, ce suma voi primi având în vedere ca nu am luat nicio zi de concediu?aștept răspunsul dvs,mulțumesc anticipat!cu cât se impozitează?cât mai trebuie sa iau?
Acordare vauchere de vacanta
Bună ziua!Sunt angajata a primăriei că și asistent personal ,din 01.07.2021 și la data de 1 Octombrie ac persoana de care eu aveam grija (era bunica) ,a decedat!Niciodată in aceasta perioada nu am luat concediu .
Doresc sa știu, este necesar sa fac o cerere către Primărie să obțin și bănuții pe concediu având în vedere că se încheie contractul de munca?sau ei îmi vor calcula și mi i vor da fara a mai fi nevoie de cerere?Cum se calculează zilele de concediu va rog?
In urma cu o lună de zile m au chemat de la Primărie sa fac o cerere pentru a primi acele vauchere de vacanta ,însă nu s au tipărit nici până acum ,pentru că eu nu am mai avut card până acum că sa fie doar alimentat,a doua intrebare este ,mi le vor mai da?
Eu că și angajata primesc vreun ajutor ceva deoarece a decedat un membru din familie?sau doar acel ajutor de înmormântare?
Dansa primea o pensie militara ,dat fiind faptul că a decedat la 1Octombrie primesc și pensia de handicap și pensia luna aceasta?Rovigneta care o aveam valabilă pe încă o jumătate de an și scutită mai e valabilă ?doresc să fiu informat sa nu fie probleme!Mulțumesc anticipat,aștept răspunsurile dvs!
In 2015 am fost condamnat la 2 ani inchisoare pe care i am execut zi la zi.M-am eliberat si acum se judeca faptele pe care le am savarsit in 2013 :adica un accident rutier,conducere fara permis ,vatamare corporala de 89 zile si alcoolemie .Intrebarea mea este acum cand va ramane definitiv si ma va condamna cum se procedeaza?se contopete pedeapsa de am executat o de 2 ani cu pedeapsa care o voi lua pentru fapta pe care am savarsit o inaintea celei pentru care am fost condamnat?Mentionez ca sunt recidivist si am mai fost condamnat in 2012 la 8 luni inchisoare pt conducere fara permis si m am eliberat conditionat!Mi am recunoscut pe fond vina pentru a beneficia de reducerea de pedeapsa cu o treime!Astept ras dv!Multumesc !
Buna seara va rog sa imi spuneti si mie daca soseste momentul unui detinut sa se elibereze conditionat si sa zicem ca va fi eliberat ,(el inainte de a executa aceasta pedeapsa a savarsit infractiunea de conducere fara permis sub influenta bauturilor alcoolice ,cu vatamarea corporala care a necesitat 89 zile spitalizare)Cum se va proceda intrucat acum s -a inscris pe rol dosarul in care s -a dispus de catre Juecatorie sa inceapa judecarea cauzei.Imi puteti spune va rog cum se va proceda ?Se va elibera conditionat din acest mandat si il vor retine la scurt timp?pentru ca deja in februarie este termenul maxim pt pedeapsa deja data sau va continua pedeapsa pentru ca ,cu siguranta i se va da cu executare dar este o chestiune de timp,si in final va dori sa mearga pe metoda simplificata,se va face deducerea ,se vor contopi pedepsele ,avand 2 fapte una pe vechiul cod ,una pe noul cod sporul i se va mai da?Astept ras dvs!Va ,multumesc anticipat