avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate floridecamp

Activitate floridecamp

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: : am primit decizia de pensionare in 24 aprile 2017 fara buletinul de calcul, am cerut buletinul de calcul in 8 mai si am fost chemata sa-l ridic in 8 iunie si am constatat ca in 1994 nu mi-au fost luate in calcul slariul de merit 15% ,. un spor de 15% cf unui ordin al Min.de Fin. aceste fiind acordate pentru tot anul si un alt spor acordat tot prin ordin al MIn de Finante de 11%.pentru 3 luni, sunt scrise in careatea de munca. Salariul trecut in cartea de munca este cel de baza. Eu nu am dus adeverinte pentru aceste sporuri deoarece sunt trecute in cartea de munca. Stie cineva de ce nu au fost luate in considerare la calculul pensiei? Mentionez ca in acesta perioada eram angajata in sectorul bugetar..Si in alti ani am avut asemenea sporuri dar mai mici. si tot asa nu au fost luate in calcul, pentru toate aceste sporuri am platit CAS..
Răspuns la discuția Penalitati intretinere
de obicei presedintele este cel ce are asemnea atributii, dar poate sa delege si pe administrator daca nu au avocat angajat. termenul de plata este de 20 de zile de la afisarea listei pentru fiecare luna . deci fiti atent , daca pe listele afisate sa scrie data afisari. daca nu scrie, au pierdut ;). este bine sa reclamati la primarie asta, daca nu scrie data afisarii, reclamatia asta ar fi un argument pentru dumneavoastra in justitie.
Răspuns la discuția termenul de contestare a NUP
asta este!
eu cred ca astia de la penal se misca ceva mai repede numai daca iese sange. oare cine naiba i-a promovat pe la groaza aia de examene pe care le-au trecut? :hm: oare nu le este frica ca dau de unul care nu se lasa? ca astea sunt neglizenta in serviciu cel putin.
Răspuns la discuția termenul de contestare a NUP
trist dar atat de adevarat :bully: iti vine sa faci ca asta si sa-ti faci dreptate singur.
tocmai vedeam ca unul ce fura un sac de cartofi se teme de puscarie, singurile cazuri rezolvate de politisti rapid si conform legislatiei in vigoare, iar altul ce fura un camion de mobila si zice ca ti-l da inapoi candva, este chiar felicitat de procuror. :-/
Răspuns la discuția violare de domiciliu
si cum evaluezi, in civil, saritura peste gard? dar pe cel ce a fortat poarta? vin-o cu lucruri concrete daca dai raspuns, altfel sunt numai barfe juridice. da omului solutii daca si asa te bagi pe legi. doar de asta suntem pe aici sa aflam de la oameni stiuti in ale legii. respectul nu se cere, se castiga, cred eu. ;)
Răspuns la discuția termenul de contestare a NUP
merci ,, easy ride on!''. ei zic ca nu merg pe vorbe, trimit scrisorele , ,, intamplator'', cand nu esti pe la adresa :giggle:
Răspuns la discuția termenul de contestare a NUP
problema mea este de cand curge termenul de 20 de zile pentru conestare? de cand am semnat eu, ori de cand spun ei ca mi-au comunicat? eu nu am primit nimic. am aflat de la politie ca s-a dat rezolutia cand m-am dus acolo sa intreb ce se intampla cu plangerea mea.
termenul de contestare a NUP curge de cand ai semnat pentru primirea rezolutiei ori de cand au ei in evidente ca ti-au comunicat-o. eu nu am primit rezolutia si m-am dus eu sa o cer.
Răspuns la discuția violare de domiciliu
olimpia draga! ti-ar place sa ai o a doua proprietate si sa vin eu si d-ul rollin sa escaladam gardul si sa ne amuzam de gusturile tale in amenajaraea proprietatii tale? poate ii tragem niste poze sa copiem ideea:D. oare ce ai face? ne-ai impusca?... ori te-ai duce la politie sa ne parasti de....ce? :hm: eu zic ca am merita o corectie penala pentru nerespetarea granitelor proprietatii( care este aparata prin constitutie ), caci daca iti amenajezi proprietatea nu este proprietate publica :tooth: ori poate au inventata astia un nou articol penal care sa se numeasca vioalarea proprietatii ;) . iar dumneata domnule rollin, trebuia sa le dai o cafea si sa le ,,esplichezi '' de ce ti-ai pus gresia aia si etc.... te apuca si pe dumnetata violarea de domiciliu! :giggle:
sigur ca glumesc:)
Răspuns la discuția facturare receiver
bineinteles ca voi plati factura primita dar mai putin suma contestata de mine. ma voi duce la protectia consumatorului dupa cei voi primi raspunsul la sesizarea pe care am facut-o la Romtelecom. in cazul ca nu vor raspunde ori raspunsul de la Romtelecom este nefavorabil ii voi da si in judecata, sa vedem in baza caror acte semnate de mine imi percep aceasa suma.
protectia consumatorului da raspunsuri tarziu si pana se hotarasc ei sa-mi raspunda parca vad ca astia imi intrerup accesul la televiziune.