avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate Apall

Activitate Apall

Da,permisul a fost retras,circul cu dovada ce o prelungesc regulat
Buna ziua,
am urmatoarea problema:
circuland in oras cu viteza 40km/h pe drum in linie dreapta, in conditiile in care in sens invers erau stationate masini -pentru ca am trecut de o intersectie,iar masinile respective asteptau sa poate sa intre in intersectia respectiva-m-am trezit cu o bubuitura in partea stanga spate si m-am oprit instantaneu constatand ca un pieton a ajuns cu piciorul sub roata stanga spate a masinii mele.Mentionez ca mergeam pe drum drept adica fara sa fie nevoie de schimbarea de directie si pietonul(un copil) a fugit de pe partea cealalta a carosabilului printre masinile stationate in acel moment si a ajuns cu piciorul sub roata din stanga spate.Din pacate pentru pieton are nevoie de ingrijiri medical cred mai mult de 60 zile.Ce este de facut in aceasta situatie?Am vorbit la telefon cu familia si mi-au cerut 10000euro despagubiri,desi nu stiu cat de vinovat sunt??
S-au prelevat analizele necesare la fata locului-alcoolemie 0%-normal caci nici nu consum alcool,iarasi normal ca eu am platit pentru aceste analize.