avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletabis

Activitate nicoletabis

Buna ziua. Am urmatoarea problema, asociatul trece creditul pentru cumpararea apartamentului unde este sediul social al firmei de pe numele lui pe numele firmei. Banca face evaluarea ap. si constituie garantie imobiliara de 58000 dar imprumutul pe care il preia firma este de 48000 ,este corecta contarea?
5121-1621 48000
212- 5121 48000
212- 4551 10000
Răspuns la discuția donatie teren
Motivul donatiei este folosinta cariera de piatra ,deci nu pentru vanzare. Am citit in undeva ca se trece pe venituri daca se vinde, dar in alta parte am citit ca se trece in momentul donatiei si nu stiu cum sa fac . Multumesc.
Discuție donatie teren
Societatea noastra platitoare de impozit pe profit primeste de la administrator ca donatie un teren . Intrebarea mea este cand se trece pe venituri (ct 758) la primirea donatiei sau in momentul cand il vinde?
Multumesc f.f.f.f. mult
Nu stiu ce sa cred codul apare pe proforma si l-am trimis spre verificare la Anaf cu tot cu denumire ,am primit raspuns ca este inactiv din 01.08.10. In orice caz o sa imi factureze fara tva, problema este ce fac eu declar 390? in 300 il trec ca si taxare inversa sau doar la rd 24?
Am de facut o achizitie intracomunitara dar am verificat cod fiscal al furnizorului si apare invalid desi are codul fiscal al unui platitor de tva cu NL in fata. Sa fie legat de faptul ca este in zona libera? Ce fac daca apare invalid cum il declar in d390?
Răspuns la discuția achizitie intracomunitara
autofactura daca o sa fie cazul o fac cu valoarea avansului la cursul valutar bnr de la data platii cu tva sau fara tva?
Răspuns la discuția achizitie intracomunitara
Multumesc pentru ca ma ajutati sa rezolv problema. M-a sunat si mi- a spus ca va face plata fara tva acolo iar furniz. va trimite factura fara tva dupa ce ii vom trimite cui valid.
Problema care se pune acum este cu avansul pe care adm.il plateste fara a fi facturat. Asta ce implicatii mai are?
Răspuns la discuția achizitie intracomunitara
-declar si intrastat pt. ca val este de 100000 euro?.
- declar 390? daca declar la randul 24 nu apare ca o achizitie intracomunitara. Am sunat pe cineva de la control care spunea ca NU declar 390 pentru ca am factura cu tva. Ce spuneti de asta?
- la ce v-ati referit cand ati spus ca plateste tva si in Romania?
Răspuns la discuția achizitie intracomunitara
Multumesc pentru rabdare .
Cum se inregistreaza in d300, suma totala a facturii la ce rand?.
valoare utilaj este 100.000 euro app 430.000 lei se declara si la intrastat nu?
La 4426 la rd 24, sau 24.1 ? dar la 4427 nu se declara?