avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Activitate Luu

Activitate Luu

Răspuns la discuția Amenintare
Birou-De-Mediator a scris:

Pentru a nu incalca legea, comunicati angajatului ca va primi toate drepturile banesti, imediat ce va semna Fisa de lichidare (aici piuteti mentiona si predarea respectivelor foi).
Orice comunicare intre dvs. si angajat, trebuie facuta in scris, pentru a avea probe in instanta, in eventualitatea ca se ajunge acolo.


Multumesc de sfat.
Răspuns la discuția Amenintare
Nu stiu cine e hotul aici ....
In primul rand el nu avea dreptul sa ia acele foi acasa. Sunt foile firmei, foi ce tin de munca mea personala. Fara acele foi, o parte importanta din activitatea firmei nu poate fi desfasurata.
Apoi, eu i-am specificat clar ca isi va primi banii, daca imi inapoiaza foile. Nu i-am spus ca nu ii voi mai da nici un ban.
Daca ii dau banii, ce garantie mai am eu ca imi va inapoia foile, din moment ce el sustine ca le-a adus inapoi la munca si ca au disparut de aici. Mai mult decat atat, sustine ca eu i-as "baga bete in roate" , ca eu am luat foile si ca totul este numai din vina mea...
Discuție Amenintare
Buna ziua,
Am avut un coleg care si-a dat demisia. Azi cand trebuia sa vina dupa bani, i-am spus ca nu ii putem da banii, pana nu aduce cateva hartii pe care le-a luat din firma. Este vorba de 6 foi pe care erau trecute anumite date care sunt necesare desfasurarii activitatii in firma (diverse id-uri si parole). Aceste informatii care se aflau pe foaie, sunt rezultatul muncii mele de 2 ani de zile. Angajatul respectiv a avut sarcina intr-o zi, sa transcrie acele informatii, de pe hartie, in format electronic, intr-un tabel. Dar nu si-a indeplinit sarcina. Dupa cateva zile cand l-am intrebat daca a reusit sa duca la bun sfarsit sarcina, a spus ca a dus foile acasa (asadar fara permisiunea nimanui) si ca va face tabelul de acasa. Intre timp si-a dar demisia.
Cand l-am intrebat saptamana trecuta, cand inca era in preaviz, unde sunt foile, el a spus ca le-a adus, dar apoi au disparut de aici. Lucru foarte ciudat, avand in vedere ca eu am acele foi de 2 ani de zile si pana acum nu au disparut niciodata. Mentionez faptul ca nu am primit nici varianta electronica a foilor, nici hartiile.
Azi, cand i-am zis ca nu ii dau banii de salariu pana nu imi aduce foile, a zis ca o sa aiba el grija de mine si o sa ma rezolve. I-am zis ca nu are rost sa ma ameninte, ca este vina lui. Nu trebuia sa ia foile fara sa ceara voie de la nimeni, ca mai apoi sa le piarda.

Va rog sa imi spuneti daca am procedat bine. Dar mai ales, ce pot face pentru a imi recupera foile si ce pot face in legatura cu amenintarea lui "de a ma aranja".
Va multumesc.
Răspuns la discuția numar maxim ore munca admise
Din raspunsul Dumneavoastra, cat si din articolul de unde mi-ati dat link, eu am inteles ca se poate sa am incheiate doua contracte de munca, cu doua firme diferite, pentru programul de 8 ore /zi. Pentru ca aceasta este situatia mea.
Sper ca nu gresesc...
Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția folosire brevet turism
Detin un brevet in activtatea de turism, pentru postul de "manager in activitatea de turism". Cu acest brevet, eu am un contract cu o pensiune unde sunt angajata pe postul de manager. Dupa cum stiti, pentru a functiona, o unitate de turism trebuie sa detina un astfel de brevet.
Pe de alta parte, mai lucrez la o alta pensiune, (tot intr-o functie de conducere - manager marketing) unde mi s-a cerut acel brevet. Eu am spus proprietarului ca deja folosesc acel brevet la o alta locatie, dar a zis ca nu conteaza. Eu trebuie sa aduc si aici o copie a brevetului, pentru ca doar pe baza lui pot ramane in functie de conducere.
Adasar, aceasta este nelamurirea mea. Pot folosi acelasi brevet de turism pentru activitatea de manager la doua pensiuni diferite?
In primul loc am contract pe 8 ore ca manager, iar aici am contract pe 4 ore ca manager marketing.
Buna ziua.
Lucrez in doua locuri. La o firma am contract de munca 4 ore, iar la cealalta am contract pe 8 ore. Intrebarea mea e daca se poate sa mi se faca ambele contracte pe 8 ore, adica sa imi fie modificat si cel in care acum apar la 4 ore.

Multumesc.
Ma intereseaza daca imi pot folosi brevetul de turism in doua locatii diferite.
Va multumesc mult pentru raspuns. Ma voi duce sa fac plangere saptamana viitoare cand reusesc sa imi iau liber cateva ore de la lucru. Iar cea pentru denigrare o voi trimite prin mail. Sper sa se rezolve, pentru ca din cate am inteles, la politie accepta cam greu noile plangeri.
Multumesc. Banuiesc ca la politia orasului de unde este ea trebuie sa fac o plangere (eu sunt din Cluj, ea din Bucuresti). Oare se pot face si prin intermediul internetului?

Mai am o intrebare. Daca ea a postat pe internet datele mele (adresa unde locuiesc, numar telefon si numele complet) pot sa fac ceva sa le stearga? In postare scria despre mine ca eu as fi tepara. Nu doresc sa imi apara datele personale pe internet. Pot sa fac plangere pentru divulgare date personale fara consimtamantul meu, pentru denigrare sau ceva de genul?
Multumesc.
Buna ziua,
Mi-am comandat cateva lucruri de la o persoana care are cont pe facebook cu diverse lucruri de vanzare. In colet, am gasit doua produse comandate de mine si doua pe care nu le-am comandat, si lipsea inca un produs comandat.
I-am cerut tipei sa imi inapoieze banii pe produsul pe care nu l-am primit, plus pe cele doua pe care le-am platit in plus si nu le dorea. Ea a refuzat, a inceput sa vorbeasca urat si apoi mi-a postat numele si datele persoanale (adresa unde stau, nume intreg si numar telefon) unde vorbea urat de mine. Eu am conversatia de pe facebook in care se vede clar ce am comandat si ce nu si modul in care a vorbit cu mine.
Va rog sa imi spuneti unde as putea sa fac reclamatie (sau ce as putea face) pentru a-mi recupera banii.
Va multumesc.