avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate mariusmarius111

Activitate mariusmarius111

Discuție Timbru de mediu
Salut,am cumparat anul trecut o masina si ma gandeam anul asta sa o transcriu.masina are trecut in cartea de identitate primul proprietar 29.02.2008.mai trebuie platita taxa de mediu?multumesc
Răspuns la discuția taxa de timbru
Salut,am cumparat anul trecut o masina si ma gandeam anul asta sa o transcriu.masina are trecut in cartea de identitate primul proprietar 29.02.2008.mai trebuie platita taxa de mediu?multumesc
Buna seara,sunt cetatean strain din Ucraina si vreau sa ma stabilesc in Romania.As dori sa stiu daca pot conduce cu permisul meu masini inmatriculate in Romania.Va multumesc!
M-am casatorit cu o cetateana ucrainiana pe teritoriul ucrainei,am obtinut de la ambasada romaniei certificat de casatorie romanesc,vrem sa venima acasa in ro sa ne stabilim aici,care ar fi procedurile pentru a obtine acte legale de sedere pentru ea,eventual o cetatenie,nu stiu ce sa fac.multumesc
Răspuns la discuția mostenire de familie
multumesc frumos,sа аuzim de bine!!!
Răspuns la discuția mostenire de familie
am inteles,daca facem contract de vanzаre cumpаrаre cu clаuzа si lа notаr fаc dovаdа k аchit sumа аdik cаsh se mаi poаte аtаcа?cаm cаt аr costа lа o cаsа cu teren de 580 m2 si un teren lа cаmp de 5000m2 аctele lа notаr?.multumesc pt аjutor
Răspuns la discuția mostenire de familie
multumesc,dar daca unchii mei ar da semnatura impreuna cu noi la notariat k nu au nici o pretentie?atunci pot sa mi-o daruiasca?ar fi mai ieftin?
salut,am o intrebare pentru dvs,bunicii mei vor sa imi lase mostenire o casa,ce fel de acte pot face pentru a nu fi atacat in instanta de unchii mei,dupa decesul lor.ce ar fii mai ieftin?de ce ar trebui sa ma feresc?va rog sa ma ajutati.multumesc
Va multumesc foarte mult pentru ajutor
Buna ziua,va rog mult de tot sa ma ajutati daca puteti,as dori sa ma casatoresc cu o cetateanca straina (ucraineana)pe teritoriul Romaniei mai exact la primaria de domiciliu.De la primarie mi s-a spus printre altele ca imi trebuie:"1.Declaratie pe propria rasundere legalizatat de catre reprezentantul diplomatic consular sau notar prin care se confirma ca persoana in cauza nu este casatorita"se refera la notarul din ucraina??este buna si o adeverinta de la primaria ei?trebuie tradusa in lb romana?Si inca ceva:"2.declaratie notariala din care sa rezulte ca indeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru incheierea casatoriei in romania"ce inseamna asta?de unde o pot lua?Va multumesc mult de tot.