Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte necesare casatoriei cu un cetatean ucrainean
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte necesare casatoriei cu un cetatean ucrainean

Buna ziua,va rog mult de tot sa ma ajutati daca puteti,as dori sa ma casatoresc cu o cetateanca straina (ucraineana)pe teritoriul Romaniei mai exact la primaria de domiciliu.De la primarie mi s-a spus printre altele ca imi trebuie:"1.Declaratie pe propria rasundere legalizatat de catre reprezentantul diplomatic consular sau notar prin care se confirma ca persoana in cauza nu este casatorita"se refera la notarul din ucraina??este buna si o adeverinta de la primaria ei?trebuie tradusa in lb romana?Si inca ceva:"2.declaratie notariala din care sa rezulte ca indeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru incheierea casatoriei in romania"ce inseamna asta?de unde o pot lua?Va multumesc mult de tot.
mariusmarius111 a scris:
1.Declaratie pe propria rasundere legalizatat de catre reprezentantul diplomatic consular sau notar prin care se confirma ca persoana in cauza nu este casatorita" se refera la notarul din ucraina? este buna si o adeverinta de la primaria ei?trebuie tradusa in lb romana?

Da, la notarul din Ucraina, daca ea se afla acolo. Nu cred ca va fi acceptata adeverinta. Toate documentele trebuie traduse in limba romana (traducere legalizata)

mariusmarius111 a scris:
2.declaratie notariala din care sa rezulte ca indeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru incheierea casatoriei in romania"ce inseamna asta?de unde o pot lua?

Conditii de fond: varsta legala pentru casatorie; consimtamantul viitorilor soti; diferenta de sex; comunicarea reciproca a starii sanatatii viitorilor soti.
E tot o declaratie care sa face in fatza notarului.

Aici gasiti informatii care v-ar putea fi de folos:
[ link extern ]

Citez:
Totodată, conform art. 13 din Tratatul între Ucraina şi România privind asistenţa juridică şi relaţiile juridice în cauze civile din data de 30 ianuarie 2002, ratificat de România prin Legea nr. 3 din 28 februarie 2005, ce a intrat în vigoare la data de 30 octombrie 2006, declaraţiile sus-menţionate trebuie recunoscute de către organele competente ale României, fără a mai fi necesară supralegalizarea acestora.

Gasiti textul integral pe la sfarsitul paginii (Situatii speciale – Ucraina, circulara INEP nr. 282763 din 12.05.2008)
Va multumesc foarte mult pentru ajutor
1.Cetăţenii statelor, cu care România a încheiat tratate, convenţii sau acorduri de asistenţă juridică în materie de stare civilă cum este si cazul Ucrainei -pot prezenta în locul dovezilor eliberate de către misiunea diplomatică, documente eliberate de autorităţile competente ale statului de cetăţenie, datate recent -maximum 3 luni de la emitere -, ori care au prevăzut, în conţinut termenul de valabilitate. Deci nu vad de ce va cere declaratie cand de fapt trebuie sa depuneti adeverinta de cutuma care trebuie eliberata de ambasada sau consulatul Ucrainei din Romania sau de starea civila de la primaria unde s-a nascut d.soara.
2.Declaratia notariala de regula se da la un notar din Romania care colaboreaza cu un traducator de limba rusa, pentru ca va costa mai putin.
3.Certificatul de nastere trebuie tradus si legalizat, iar daca d.soara nu stie o boaba romaneste 4. aveti nevoie de un traducator. :luck: