avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate meryliv

Activitate meryliv

Buna ziua. puteti sa-mi spuneti, va rog, o prima consultatie la un executor judecatoresc ce tarif ar putea avea? Ce tarife se practica pentru a pune in executare un apartament in urma neplatii pensiei alimentare?
VA multumesc
Multumesc pentru raspuns. Aceast aspect doresc sa aflu, instanta cum a putut comunica angajatorului cand persoana care trebuie sa plateasca pensia alimentara se afla pe teritoriul Italiei iar in ceea ce priveste locul de munca pleaca de la un loc la altul deoarece nu doreste sa fie gasit. In ceea ce priveste locuinta lui din tara, care se afla intr-un alt oras decat Bucuresti se poate pune executie pe aceasta din Bucuresti?

Va multumesc
Va multumesc pentru raspunsuri. Fostul sot are un apartamant intr-un alt oras din tara, deci nu unde locuiesc eu si copilul.Trebuie sa merg la un executor de la mine din oras sau din orasul unde se afla aprtamentul. Totodata precizez ca fostul sot in prezent lucreaza in Italia, unde are si rezidenza. exista vreo posobilitate de trimite aceste documente in italia sa ise pune orpire pe salariu direct de la locul de munca?

Cu stima si respect,
Buna seara. In urma divortului in urma cu 3 ani am custodia unica asupra minorului , acum in varsta de 7 ani. In noiembrie 2010 fostul sot a deschis proces de reducerea pensiei alimentare, proces castigat de mine la fond, apel si recurs. Acum cateva zile, am investit acest raspuns cu titlu executoriu. aduc la cunostinta ca am facut si plangere de abandon la politie in urma cu 1 an de zile. Aceasta nu a fost trimisa la Parchet pe motiv ca se asteapta solutionarea procesului.
As dori sa stiu daca, in urma recursului irevocabil si cu titlu executoriu politia poate trimite in documentele la parchet si incepe urmarirea penala? Cu aceste documente trebuie sa ma adresez unui executor judecatoresc sau il poate obliga la plata doar prin intermediul politiei?

Va multumesc anticipat
Buna ziua, eu am divortat in 2009, cu custodie unica a minorului acum in varsta de 7 ani. In noiembrie 2010 fostul sot a castigat un program de vizitare al minorului care nu este inca investit cu formula definitiva si executorie. In tot acest timp el a venit sa vada copilul doar de 2 ori,cate 10 min., cand a decurs totul normal, pe motiv ca mai mult nu poate deoarece lucreaza in italia. Acum cateva zile acesta a deschis un alt proces in care custodia comuna si unde a depus o plangere penala pentru nerespectarea programului de vizitare din partea mea , precum si ca el a venit des sa vada copilul eu nu l-am primit si ca a dus f multe cadouri copilului pe care eu i le arunc si anu ajung l copil.
Va rog sa-mi spuneti cum as putea eu demonstra ca aceste acuzatii nu sunt adevarate?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția custodie comuna
Multumescfoarte mult pentru raspuns. Dar este posibil sa se admita o custodie comuna atat timp cat tatal declara ca locuieste intr-o alta tara, iar pana acum ,timp de 4 ani , nu a venit niciodata la programul de vizitare din acesta cauza?
Discuție custodie comuna
Buna seara. Eu am divortat in 2009 si in urma divortului am primit custodia totala a copilului in varta de 7 ani, Acum , fostul meu sot a deschis un alt proces prin care cere custodia comuna si plata alimentara in natura. el locuind in Italia de cativa ani.
Cu pensia alimentara am avut mereu probleme deoarece nu doreste sa o plateasca de bunavoie , eu urmand a-l executa pentru o perioada de 19 luni in urma.
In cazul unei custodii comune , eu impreuna cu copilul mai putem parasi tara fara acordul eu ca si pana acum?

Va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc foarte mult pentru raspuns.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o situatie legata de pensia alimentara. Fostul meu sot , care are plangere penala de abandon din octombrie 2010 , a trimis pensie alimentara ptr. copil prin mandat postal , depus la un oficiu postal din Bucuresti, pe numele lui, acesta aflandu-se in Italia in momentul de fata, declarand postei un domiciliu fals (imobilul respectiv fiind vandul din 2010 , eu avand actele de vanzare-cumparare), precum si declarand o sentinta veche cu o suma mica . Aceasta sentinta a fost atacata in instanta si in urma recursului la Curtea Suprema am castigat pensie mult mai mare.
As dori sa stiu daca este legal ca persoana care depune bani la posta romana trebuie sa se legitimeze sau nu si daca exista vreo modalitate de a afla cine anume a sdepus banii. Se poate lua legatura cu posta, se poate merge in audienta la directorul postei?
Multumesc mult ptr. ajutor
Buna seara,
Cum as putea sa aflu daca o persoana are in proprietatea sa un imobil, acesta nefiind din Bucuresti. Se poate afla de la Posta Romana din Bucuresti? sau telefonic de la taxe si impozite din localitra respectiva, dar telefonic? Sau ce alta posibilitate exista?

Va multumesc ,
O seara frumoasa