avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate noidoi

Activitate noidoi

Multumesc pt raspuns. Dar, in cazul in care stagiul de contributivitate este complet (35 ani) dar vechimea in munca nu este de 35 de ani, exista penalitate? Adica, per total exista 35 de ani in care contributia a fost platita, dar, pt ca au existat perioade mari in care am avut doar contract de drepturi de autor (asa cum spuneam, cu toate contributiile platite) nu am cei 35 de ani de vechime in munca. In acest caz, exista penalizare pt ca nu este si vechimea completa?
Buna ziua. Puteti sa imi spuneti, va rog, cat esti penalizat la pensie daca nu ai vechimea totala? Multumesc.
Va multumesc mult pt raspunsuri!
Problema e ca nu știu cand se vor ocupa cei dea notar, actele le-au făcut ff greu. Mi-e teama sa nu se miste greu si sa treaca cele 30 de zile. Apropos, cele 30 de zile aunt lucratoare sau calendaristice? Mulțumesc
Aha, deci putem sa mergem la primarie pt a o inscrie la taxe si impozite. Multumesc pt info!
Asa mi=a zis, probabil sa nu uite. I-am dat mail si acum astept. Dar stiu ca trebuie sa inscriu casa in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare-cumparare, deja au trecut 6 zile lucratoare, daca ei nu obtin destul de repede intabularea depasesc. E vreo problema? Chiar nu se paote inscrie fara acel act? Multumesc.
Buna ziua. Am achizitionat o casa in alta localitate, notarul mi-a zis ca dupa vreo 2 sapt sa trimit mail la ei pt ca ei sa intabuleze noua casa. Puteti sa imi spuneti, va rog, cat dureaza obtinerea acestui act? Am inteles ca nu pot merge la primarie sa inscriu casa pana nu am si acest act. Multumesc anticipat.
Buna dimineata. Vreau sa cumpar o casa de vacanta intr-un sat de deal, Am vb la banca pt un credit si mi-au cerut actele proprietarului. Acum aflu de la proprietar ca este o casa facuta fara autorizatie in 2006, asa se faceau pe atunci in zona aceea, dar are act de proprietate (partaj voluntar, dupa moartea proprietarului, tatal celui care vinde), are cadastru, are intabulare si plan de amplasament. Le voi trimite la notar pt opinia noatariala si la banca pt a trimite evaluatorul. Credeti ca este vreo problema ca este o casa construita fara autorizatie? ar putea banca sa refuze vreditul pt cumpararea acestei case, chiar daca mi-a preaprobat creditul? Multumesc.
Buna ziua. Asa am facut. Fiecare a primit partea lui legala. Ce nu stiam e ca mama are doar 1/4 din partea lui tata, restul fiind impartit intre copii. Multumesc mult tuturor pt ajutor!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pt răspunsuri. M-ati luminat :) Probabil ca vom face succesiunea asa cum spune legea si gata. O seara frumoasa!