avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate dexrex

Activitate dexrex

Răspuns la discuția recunoastere mostenitor
multumesc, ma refer la un act din care sa reiasa calitatea de mostenitoare.nu inteleg ce inseamna mediere, ea avand copii minori si nu are alte bunuri.ea vrea sa intre in posesia despagubirilor pe lg.9/98 pentru care este in proces (inceput de sotul ei)cu anrp.
Răspuns la discuția recuperare datorie
buna seara, multumesc ma refer la lg.9/98, la care nu este suspendata procedura de acordare , in aceste conditii care este solutia?se aplica executarea si in cat timp
sotul verisoarei mele a murit in vara iar ei au avut termen la curtea de apel in septembrie.sentinta de la curte trebuie depusa la anrp,ea nu are o situatie materiala foarte buna .cum poate sa mai depuna acest act?exista o modalitate mai ieftina de a fi recunoscuta drep mostenitoarea sotului? actele costa cam 1.000lei.va multumim
Buna ziua, in luna iunie 2012 am depus actele pentru executare silita la executor pentru a recupera o suma de bani de la a.n.r.p. in cate luni ne putem primi bani?au trecut deja 3luni.ce se intampla daca trec mai mult de 6luni de la depunerea actelor de executare. blocarea am inteles ca s-a facut in august.multumim
Discuție plata C.A.S.
buna zua, pentru a putea pescui a trebuit sa infiintez o asociatie familiala.la intocmirea actelor nu mi s-a spus ca trebuie sa platesc C.A.S. avand in vedere ca sunt pensionar pentru limita de varsta(42 ani vechime).acum am primit instiintare de plata pe 5ani retroactiv.va rog sa-mi spuneti daca este legal sa platesc C.A.S.- eul
Discuție impozit
buna ziua, desi suprafata apartamentului scrisa in contractul de construire este de 51,20mp, primaria imi calculeaza impozitul pe 61,44mp. va rog sa-mi spuneti daca este corect si daca nu ce pot face .va multumesc
Răspuns la discuția la notar sau in instanta
multumesc, dar de ce mergem la notar inainte de a merge in instanta?
buna seara,mama a murit in urma cu 20ani,si nu am facut succesiunea, suntem 1sora si 2frati. un frate si tatal meu vor sa-mi dea mie partea lor de mostenire iar celalat frate isi doreste partea lui -in sensul ca doreste o camera si este foarte hotarat sa nu renunte nici daca ii ofer o suma de bani- eu stau cu tata de 15ani-nu stim cum sa procedam sa mergem la notar sau se poate in instanta ( am inteles ca se poate face impartirea )
Discuție 1 Martie
Gingasi ghiocei, soare dulce zambitor, inimi deschise pline de bucurie, toate acestea pentru tine formeaza un martisor incarcat cu prietenie. Va doresc o primavara de impliniri!=D>
va multumesc dar ei de ce au facut contestaţie la executare suspendare ex.
la judecatorie?daca nu au dreptul la recurs. imi cer scuze pentru insistenta