avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate Marin SM Cristina PFA

Activitate Marin SM Cristina PFA

domnul/doamna Trandafir2 : imi este foarte neclar : cum poate statul sa-mi perceapa o taxa ( CASS) si din ce sa platesc taxa asta cand eu nu realizez niciun venit.
Ce fac : ma imprumut ca sa platesc statului ?
Sau platesc CASS din economii - economii la care s-a retinut deja CASS-ul . Asta inseamna dubla taxare. Imi puteti spune articolul de lege unde se mentioneaza obligatia platii unei contributii catre stat in conditiile in care NU AM NICIUN VENIT ? Multumesc mult
Mie imi cere la Admin Financiar a jud Ilfov si un fisier zip....scrie undeva in reglemantari ca trebuie atasat vreun zip ? si ce sa contina ?
Multumesc
contabila firmei a facut bilantul la iunie 2013 si a plecat in concediu
cand ne-am dus cu bilantul la ANAF , au spus ca nu are zip-ul pe CD
Am zip-uit tot bilantul existent in format pdf.
Ce nu e bine ? Ce fisiere zip se depun acum pt iunie 2013?
Peste tot pe unde caut scrie ca la iunie nu se depune niciun zip!!
Cine ma poate ajuta ?
E vorba de Admin. Financiara de la Ilfov care face atatea figuri
Multumesc anticipat :)

Da. Cred cal nu am eu acces la toate datele, informatiile.
Dar dosarul Tribunalului Bucuresti , S3. emis in oct 2012 este public. In adresa de la Tribunal (eu doar pe aceasta o am) se spune " desemneaza in calitatea de administrator judiciar pe consortiul format din practicieni in insolventa...
Imi cer scuze ca nu mentionez toate detaliile. Asta este si pentru ca, sunt convinsa, nu mi se spun toate detaliile, ci doar ce se vrea.
Eu doar le ofer consultanta financiara si este pentru prima data cand ofer astfel de consultanta unei firme in insolventa.
Multumesc inca odata. Inca odata, scuze ca nu va ofer si alte detalii :(

Si ca sa va faceti o impresie despre cum/ce se procedeaza in unle companii: administratorii judiciari nu au fost platiti de 2 luni din lipsa de disponibilitati (existau bani strict pentru salarii, buget- si astea platite cu intarziere, transport marfa, utilitati). Mi s-a spus ca administratorul judiciar a blocat platile ( plata unei chirii restante, dar aferenta peroadei de dupa deschiderea procedurii de insolventa) pana nu li se platesc lor facturile. Sunt curioasa cand vor fi plati de salarii , la fel vor proceda...?!
O zi frumoasa !
Multumesc mult.
Dar tot imi e ceva neclar: Tribunalul Bucuresti a decis remunerarea cu cate 2000 lei , fara TVA a fiecarui administaror judiciar, DAR noi le platim lor, fiecaruia in parte peste 5000 lei fara TVA lunar.
Nu ar fi trebuit respectata decizia Tribunalului ? Si daca aceste sume , onorarii trecute in deciziile tribunalului sunt ..facultative..de ce se mai trec ?
Cu multumiri anticipate,
Cristina
Avem un "consotiu", nu doar un singur avocat care se ocupa de dosarul de insolventa la o firma la care sunt colaboratoare. In afara de reprezntarea in dosarul fata de banca la care avem un credit restant, alt ceva nustiu sa fi facut.
Aaa.au aprobat platile facute. Nu s-au preocupat in niciun fel de recuperarea creantelor care le avem de incasat.

Dar, surpriza, am primit notificare de la ei. Deci administratorul judiciar isi notifica clientul pentru neplata facturilor. E posibil asa ceva ?