avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant iunie 2013, ZIP
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant iunie 2013, ZIP

contabila firmei a facut bilantul la iunie 2013 si a plecat in concediu
cand ne-am dus cu bilantul la ANAF , au spus ca nu are zip-ul pe CD
Am zip-uit tot bilantul existent in format pdf.
Ce nu e bine ? Ce fisiere zip se depun acum pt iunie 2013?
Peste tot pe unde caut scrie ca la iunie nu se depune niciun zip!!
Cine ma poate ajuta ?
E vorba de Admin. Financiara de la Ilfov care face atatea figuri
Multumesc anticipat :)

Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:10, 13 August 2013
Potrivit ordin 1013/2013:

1.3. (1) Entităţile depun raportările contabile la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, în format hârtie şi în format electronic sau numai în formă electronică pe portalul www.e-guvernare.ro, având ataşată o semnătură electronică extinsă.
(2) Formatul electronic al raportărilor contabile depuse pe internet sau la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice constă într-un fişier PDF la care este ataşat un fişier xml.
(3) Entităţile pot depune raportările contabile la registratura unităţilor teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sau la oficiile poştale, prin scrisori cu valoare declarată, potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 627/1995 privind îmbunătăţirea disciplinei depunerii bilanţurilor contabile şi a altor documente cu caracter financiar-contabil şi fiscal, de către operatorii economici şi alţi contribuabili sau numai în formă electronică pe portalul www.e-guvernare.ro, având ataşată o semnătură electronică extinsă.
(4) Entităţile depun raportările contabile la registratura unităţilor teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice sau la oficiile poştale, prin scrisori cu valoare declarată, pe suport magnetic, împreună cu raportările contabile listate cu ajutorul programului de asistenţă elaborat de Ministerul Finanţelor Publice, semnate şi ştampilate, potrivit legii.


Deci nu trebuie nici un zip atasat (care trebuia la situatiile financiare anuale). Deci doar fisierul PDF trebuie depus. Sunati la asistenta contribuabil la Ilfov si intrebati si eventual spuneti acolo ce v-au solicitat la depunere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am constatat preluarea greșită, ani la rând, a capitalului social în bilanț. cum se poate corecta această eroare? ionela11 ionela11 Buna ziua, Am constatat ca s-a preluat gresit capitalul social in bilant trebuia sa fie 200 lei in loc de 210, ...si asta ani la rand. Cum se poate corecta ... (vezi toată discuția)
Raportari semestriale 30.06.2013 depuse la ghiseu Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana A depus cineva raportarile contabile semestriale pt 30.06.2013 la ghiseu? Intreb pentru ca am cateva nelamuriri: Conform Ordinului 1013 din 2013 : Formatul ... (vezi toată discuția)