avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate mlata7

Activitate mlata7

Buna ziua.
In anul 2008 am itentat proces societatii la care lucram in vederea recuperarii unor sume de bani. La acea data NU ERAM CASATORITA!
In anul 2009 m-am casatorit.
In anul 2011, in urma unei decizii finale (irevocabile) am castigat suma de bani pretinsa, suma care mi-a fost virata in cont si pe care am folosit-o impreuna cu sotul pentru a cumpara o garsoniera socrului. Apartamentul a fost cumparat direct de catre acesta (socru), noi dandu-i banii necesari.
Acum in 2013 divortez. As dorii sa stiu daca acea suma pe care am castigat-o in instanta (dar la care eram indreptatita inainte de casatorie) poate fi recuperata in vre-un fel, tinand cont ca nu exista nici o hartie scrisa cum ca noi i-am fi dat banii.
Multumesc.
Răspuns la discuția Detector gaz
La data prezenta, 18.01.2013, este obligatoriu sau nu sa instalez detector de gaz la o instalatie data in folosinta in anul 2002? Centrala apartament + Aragaz amplasate in bucatarie, geam termopan.
Doresc sa fac (de fapt sunt somata) revizia la 10 ani a instalatiei si mi s-a spus ca este obligatoriu acest detector. Un act normativ, concret pe lege se poate?!
Multumesc.
1. Ce act oficial (recunoscut in instanta) putem face si din care sa rezulte ca dorim sa-l luam la noi in apartament (sau ca vrem sa-i cumparam un apartament vanzandu-l pe cel in care locuieste singur acum) pentru a-l putea intretine mai bine, IAR EL REFUZA ACEST LUCRU?
2. Cum putem demonstra ca ne-am indeplinit obligatiile de intretinere? Noi am mers mereu la el si pentru ca este inca in putere i-am lasat bani pentru facturile curente, noi am platit impozitul la apartament in ultimii ani, i-am dus mancare, etc. Nu putem aduce martori vecinii pentru ca nu-i cunoastem si nu am initiat relatii cu acestia...
3. In cazul unui proces, sa spunem ca instanta e de parere ca nu ne-am indeplinit obligatiile, putem recupera in vre-un fel banii dati unchiului pentru facturi/intretinere/etc. Ultima oara, pentru ca sotul a avut niste probleme de sanatate, in urma intelegerii cu unchiul, i-am trimis niste bani prin mandat postal (singura dovada ca a primit bani de la noi)... Sumele pentru plata facturilor la zi (chitantele care sunt pe numele lui) pot fi recuperate in vre-un fel?
Buna ziua.
In urma cu 4 ani, impreuna cu sotul, am semnat un contract v-c cu clauza de intretinere a unui unchi (impreuna cu sotia lui) al sotului.
La acea data unchiul era casatorit si ambii au fost de acord sa ne vanda un apartament cu mentiunea de a nu-i da afara din apartament si de a-i ingrijii pe timpul vietii (scris in contract).
La 2 luni dupa semnarea contractului, sotia unchiului a decedat, singurul care mai putea beneficia de intretinere fiind unchiul.
Acum, in 2012, unchiul nu mai doreste sa fie ingrijit de catre noi si vrea rezilierea acestui contract, urmand ca sa faca un alt act de vanzare cumparare cu aceeasi clauza de intretinere dar cu alte persoane, invocand ca noi nu ne indeplinim obligatiile fata de el si refuzand orice ajutor din partea noastra (ii oferim ingrijire, ii trimitem bani pentru platile curente, pentru ca locuim intr-o alta localitate, il vizitam si-l sunam saptamanal - inca este in puteri, etc.). I-am propus sa se mute impreuna cu noi sau sa-i cumparam un apartament aproape de noi, vanzandu-l pe acesta in care locuieste acum... a refuzat...
Ce putem face? Cum putem demonstra ca noi suntem de buna credinta? In cazul unui proces intentat de unchi, se poate anula actul de vanzare cumparare pentru intregul apartament sau numai pentru cota parte (50%) pe care o detinea atunci cand traia si sotia lui?
Multumesc.