avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate augustina

Activitate augustina

Răspuns la discuția Munca in strainatate
freeelis a scris:

Nu este obligatoriu sa aveti punct de lucru deschis in strainatate ... este perfect legala si varianta propusa de dvs ....nu veti primi amenda.


Inca o lamurire va rog mult: depasind perioada de 120 de zile (in care pot folosi institutia delegarii) cum pot proceda astfel incat sa-i acord angajatului acea diurna (deductibila in primul caz) fara sa o adaug la salariu (acesta ar spori taxele!)??
Angajatorul meu belgian spune ca legislatia lor le permite asta...
Din pacate, m-am vazut pusa in situatia in care sa nu pot avea un raspuns clar si sigur...
As aprecia promptitudinea unui raspuns!

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Munca in strainatate
Dvs. sustineti ca pentru o perioada mai lunga de timp va trebui sa folosesc obligatoriu institutia detasarii din C. mun.? Problema este ca societatea romana va avea o relatie subcontactuala cu un partener care va fi contractor principal dar care nu are la randul sau sediul sau punctul de lucru in statul unde se va desfasura activitatea. Crazy, nu?
In situatia detasarii, lucratorului trebuie sa beneficieze de drepturile care ii sunt mai favorabile. Nu implica aceasta, de exemplu, acordarea salariului minim pe economie al statului unde se desfasoara activitatea?!
Sunt o gramada de implicatii si maine ar trebui prezint o situatie clara a intregului proces:((
Multumesc oricum!
Răspuns la discuția Munca in strainatate
Va multumesc pentru raspuns! :)

Eu ma gandesc sa deleg angajatul pe perioada prevazuta de lege (cu deducerea diurnei si a cheltuielilor cu cazare si transport) si apoi sa fac un act aditional de schimbarea a locului de munca la sediul clientului, in cazul de fata, in Valencia, Spania, fara aplicarea deducerilor fiscale. Insa nu as vrea sa ma trezesc cu vreo amenda pentru ca firma nu are punct de lucru in strainatate.
Cum pot trimite un angajat sa lucreze pentru un client din strainatate timp de 8 luni???
Legea spune ca-l pot delega 60+60 de zile! Termenul este insuficient si nici nu pot detasa angajatul la un alt angajator!
Precizez ca firma va lucra in parteneriat cu clientul si nu are punct de lucru sau reprezentanta deschise acolo. In aceste conditii pot schimba locul de munca in strainate?

Va multumesc!
Daca mi-ati putea elucida dilema asta ar fi perfect! Societatea mea urmeaza sa trimita un angajat in strainatate in vederea efectuarii unei lucrari pentru vreo 8 luni.
Societatea nu are punct de lucru sau reprezentanta acolo ci va fi o activitate subcontractata.
Delegarea este permisa de lege (art.44 CM) pentru 60+60 zile ceea ce nu acopera intreaga perioada in situatia de fata.
Pot sa inchei un singur act aditional in care sa mentionez ca locul muncii este in strainatate potrivit art 18 din CM (chiar daca firma nu are reprezentanta acolo)? In aceste conditii, cheluielile cu diurna, transport, cazare, asigurare mai sunt deductibile potrivit art. Art. 21 alin. (3) litera b) din Codul fiscal ???
Ajutor!! Cei de la ITM n-au putut sa ma lamureasca, argumentul fiind ca nu s-au mai confruntat cu asa ceva!!!!!!!!!
Multumesc!