avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate MONICAVASILE

Activitate MONICAVASILE

Răspuns la discuția Fost asociat si administrator
da,ideea este ca eu incepusem cesionarea firmei inainte de control,cand nu stiam ca firma are datorii,era la zi cu toate obligatiile,iar asociatul meu a fost in societate in timpul controlului,mai mult era deja administrator.
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Ma aflu intr-o situatie deosebita,in urma cu un an eram asociat si administrator intr-un srl,unde a mai intrat un asociat,prin marirea capitalului social si am convenit sa administreze el societatea.In urma acestei asocieri am avut un control de fond de la anaf,care a constatat ca firma noastra nu devenise platitoare de tva la implinirea sumei de 35.000 euro ,ci la suma de 100.000 euro.S-au calculat penalitati si dobanzi la penalitati,astfel incat am ajuns sa datoram la fisc peste un miliard de lei vechi.In urma acestui control eu am cesiont prin registrul comertului partile mele sociale, asociatului meu,si am iesit din societate,cu acordul lui,el preluand activele si pasivele intregii societati.el a schimbat sediul societatii,iar acum dupa un an,am primit un tel de la finante ca daca nu le prezint toate actele firmei si bunurile,imi vor face plangere la parchet pt evaziune fiscala.va intreb,e posibil,adica chiar trebuie sa imi fac griji.? multumesc.
Răspuns la discuția contract de intermediere
Va multumesc,ideea este ca nu imi doresc ca continui colaborarea cu ei,pt ca nu sunt deloc multumita de cum evolueaza lucrurile,astfel incat vroiam sa stiu daca ma pot folosi de acesteasa zise nelegalitati pt a denunta acest contract.
Daca am incheiat un contract de intermediere cu o firma germana care se ocupa cu gasirea de locuri de munca pentru doctori rezidenti,este valabil contractul ,daca l-am semnat ,intr-un singur exemplar,si doar in limba romana desi se specifica in contract ca se semneaza atat in limba romana cat si germana? si nu se specifica nicaieri in cate exemplare a fost intocmit. multumesc.
va multumesc pt raspuns.
Am nevoie de ajutorul dumneavostra,sunt angajata de 4 ani cu cmi,la o societate comerciala in functia de consilier juridic,intrebarea mea este urmatoarea:in carnetul de munca nu s-a specificat ca sunt consilier juridic debutant,deci cum voi demonstra daca sunt definitiv? Multumesc anticipat.