avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate dorinad

Activitate dorinad

Sunt persoana fizica ,proprietara a unui imobil mixt(doar o suprafata determinata este inchiriata unei firme,deci nerezidentiala,restul fiind rezidentiala).Mai este necesar in 2023 sa obtin raport de evaluare a imobilului daca ultima evaluare s-a facut in 2015 in baza calculului notarial din contractul de cumparare sau este suficienta declaratia pe proprie raspundere referitoare la regimul mixt al imobilului?Care sunt articolele de lege ce reglementeaza calcularea impozitului pe cladiri in vigoare pt 2023?
Răspuns la discuția Amânare plata chirie SRL
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc pentru un asemenea detaliat si limpede raspuns,Marturisesc ca abia acum cateva zile am gasit timp sa citesc intreg continutul OUG29 si ma intrebam (si va intreb)daca, incalcand aceasta ordonanta prin ignoranta continutului ei, nu cumva sunt pasibila de vreo sanctiune .Nu am gasit acest amanunt in textul OUG. Indraznesc sa va mai pun o ultima intrebare :notificarea de reziliere la termen am facut-o cu 30 de zile inainte de expirare prin mail si scrisoare simpla (asa am convenit in contract :daca niciuna dintre parti la implinirea termenului nu notifica cealalta parte cu 30 de zile in prealabil,ctr. se prelungeste automat cu 6 luni).Sunt valabile aceste modalitati de notificare?Va multumesc inca o data pt timpul alocat cu generozitate acestui subiect.Sa aveti o viata frumoasa si oameni care sa va aprecieze dedicatia pt. aceasta meserie nobila !
Răspuns la discuția Amânare plata chirie SRL
Dna.avocat Ciurea,daca in calitate de proprietar(persoana fizica) nu am dat curs solicitarii de suspendare a platii chiriei pt .apartamentul pe care l-am dat in chirie unui IMM dar nici nu am primit plata pe ultimele luni a chiriei si a utilitatilor nu cumva am dreptul legal inscris in contractul inregistrat la Anaf sa reziliez contractul unilateral ,avand stipulat in contract pactul comisoriu de grad IV?Aceasta OUG 29 ,favorizeaza chiriasii in detrimentul proprietarilor.Mentionez ca in afara unei pensii de 1400 ron nu am alt venit decat cel provenit din aceasta inchiriere.Cum vedeti din pdv constitutional aceasta situatie?Concret imi pot recupera bunul imobil la data expirarii la termen a contractului *in cazul meu 15 mai 2020!!) sau trebuie sa astept la bunavointa chiriasului sa -si repuna afacerea pe picioare ,poate in luni sau ani .Proprietatea nu mai este garantata in Romania?
cum poate un srl sa directioneze catre un lacas de cult o cota din impozitul pe profit?
ce formulare(declaratie)se completeaza,cum se calculeaza suma,unde si cum se depun actele.Este valabila declaratia 230 si pt firme sau nu ? Multumesc anticipat pt raspunsul prompt si avizat