avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Activitate sirena1

Activitate sirena1

in sfarsit s-a terminat chinul cu plimbarile.am fost si am depus plangere la ITM si dupa ce au fost in control m-a sunat sefa si mi-a dat si copia dupa contractul de munca si mi-a platit si concediul dupa atatea drumuri.se pare ca au fost cu ceva in neregula ca am inteles ca trebuie sa inchida firma,dar desi zice ca din cauza mea eu consider ca am cerut ce mi se cuvine si atat asa ca restul nu cred ca ma priveste pe mine.multumesc tuturor pentru sfaturi si ma bucur ca am reusit sa rezolv fara sa actionez in instanta.Multumesc din suflet pentru sfaturi ca mi-au fost de mare folos.
inca nu am primit nici un raspuns si am sunat la C.A.S. sa ma interesez daca au luat masuri si sa ma indrume ce sa fac mai departe,dar m-au tot transferat de la un birou la altul.Pana la urma am lasat un nr de tel si au spus ca ma vor suna ei... astept...
Am facut sesizare la CAS si am inteles ca vor merge in control la angajatori.Dupa acest control voi primi banii pentru concediu?
mi-am prezentat odata situatia aici www.avocatnet.ro/content/for...
in continuare am dat concediu medical la angajator si nici pana in ziua de azi nu m-a platit.eu pe anul asta de cand sunt in concediu nu am primit nimic si nici nu am semnat.am anscut pe 02.04.2012 si inca am acel concediu de dupa anstere,insa nu stiu ce pot sa fac pentru a primi acei bani care mi se cuvin ca din cate am inteles nu vin din buzunarul lor ci de la CAS.Ce pot sa fac?incotro sa ma indrept ca nu stiu si nu am nici un venit.
Daca am buletin de Neamt ca flotantul pe adresa din Satu Mare e expirat trebuie sa merg in Neamt pentru cazier sau exista posibilitatea sa il pot elibera de aici din Satu Mare?Am nevoie de el urgent!
Sunt angajata din 01.09-2011,deci nu am un an vechime si cum am descris aici www.avocatnet.ro/content/for... .
In continuare dr ginecolog mi-a prelungit concediul pana pe 31.01.2012 cu adeverinta de la munca in care precizeaza de la data angajarii pana in prezent zilele de concediu si peste tot am gasit ca se cere vechime 12 luni.
in 15 feb trebuie sa intru in prenatal.
Daca imi da concediu in continuare pana intru in prenatal voi avea dreptul la un cuantum din salar sau nu ma incadrez ?
Multumesc anticipat.
Din 01.09.2011 sunt angajata la o alimentara si i-am anuntat ca sunt insarcinata in aproape 3 luni si au decis sa ma pastreze ca angajata.
Din 06.01.2012-10.01.2012=spitalizare
Din 10.01.2012-17.01.2012=concediu medical
Pe data de 10 si 25 a fiecarei luni primim avans si salar,300 cu 300 ron si dupa externare a trebuit sa duc concediul la munca si am cerut salarul,iar drept raspuns am primit ca a iesit minus foarte mare la inventarul anual si de aceea retine salariile.nu am primit nici un ban si nu mi s-a cerut sa semnez nimic.
fluturas de salar nu am primit niciodata si cand primeam salarul uneori semnam in caietul pe care notam vanzarea zilnica.
nu am un an si din 01.09.2011 pana in prezent sunt responsabila de minusul anual?
a spus seful ca va face o sedinta care nici pana acum nu s-a tinut.fetele la alimentara s-au tot schimbat si atunci platim noi cele care am ramas pentru acest minus?
Pe data de 25 ar trebui sa vina iar zi de salar.
In prezent mi s-a prelungit concediul si in 15 feb intru in prenatal.
Ce sa fac?incotro?