avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae28

Activitate nicolae28

Răspuns la discuția intabulare casa si teren
Situatia este in felul urmator:
Bunica mea care traieste doreste ca acest teren si casa sa se poate intabula pe ea sau pe noi (eu si sora mea), sa nu apara probleme uterior .TITLU DE PROPRIETATE ESTE PE NUMELE MAMEI.Ce sanse sunt sa se poate faca intabularea pe noi sau pe bunica?multumesc
Răspuns la discuția intabulare casa si teren
Da ,asa este titlu de proprietate este pe numele mamei,dar mai exista o problema.
Terenul a fost cumparat de bunicii mei prin anii50 si ulterior pe acest teren s-a contruit casa pe care exista proiect.Bunicii meu au avut un copil (tatal meu care a decedat)si am ramas impreuna cu mama mea ,bunicii(bunicul decedand ulterior) si sora mea.Prin anii 90 si ceva s-a primit acest titlu de proprietate emis pe numele mamei mele(la acea vreme bunicii si-au dat acordul pentru acest lucru) acum intrebarea mea este urmatoarea:daca se face intabularea pe numele cui trebuie facuta pe numele mamei sau al bunicii mele ,care traieste inca?
Buna ,am o nelamurire in ceea ce priveste intabularea.
Am un teren cu casa si gradina,unde stau bunici , parinti , acest teren nu este intabulat dar dosed titlu de proprietate pe el pe numele mamei mele(tata decedat ,bunicul la fel).Mai este necesar intabularea in aceste conditii?multumesc