avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate IDANUT

Activitate IDANUT

Răspuns la discuția Incadrare dupa promovare
ASTA CAM ASA ESTE.....si ce ar trebui facut
Va multumesc!
ok!....dar ce poate insemna "dacă tariful de transport este stabilit în condiţii de transport public".....Pot beneficia daca tariful este stabilit prin hotarire de consiliu local?

Am inteles ca mai nou,auto (maxi-taxi), folosite pentru transportul local de persoane ar fi scutite de impozit.....stie cineva despre o astfel de lege, daca da va rog sa-mi spuneti si mie . Va multumesc!
Răspuns la discuția cumparare uscatorie
ok.!....dar nu ma poate ajuta cu nimic daca am folosit aceaste camera (uscatorie), mai bine de 20 de ani, fara a fi deranjat de nimeni(nu a avut nimeni nicio pretentie), iar acum s-au gasit trei locatari ca vezi doamne nu vor sa cedeze partea lor, pot sa-i despagubesc fortat sa spun asa, tinand cont ca aceasta camera are cam 10mp., si daca sunt 20 apartamente ar reveni 0,5 mp/apartament, deci pentru 1,5 mp cat le-ar reveni lor nu pot, eu stiu printr-o evaluare sai despagubesc,

Răspuns la discuția cumparare \"uscatorie\" la bloc
ok.!....dar nu ma poate ajuta cu nimic daca am folosit aceaste camera (uscatorie), mai bine de 20 de ani, fara a fi deranjat de nimeni(nu a avut nimeni nicio pretentie), iar acum s-au gasit trei locatari ca vezi doamne nu vor sa cedeze partea lor, pot sa-i despagubescfortat sa spun asa, tinand cont ca aceasta camera are cam 10mp., si daca sunt 20 apartamente ar reveni 0,5 mp/apartament, deci pentru 1,5 mp cat ar reveni lor nu pot eu stiu printr-o evaluare sai despagubesc,
Locuiesc la parterul unui bloc intr-un apartament de doua camere(in acte) in imediata vecinatate a uscatoriei (o camera) pe care am inclus-o in apartament ca a treia camera bineinteles cu acordul a majoritatea locatarilor de pe scara, asta inainte de 1989, acum doresc sa-i fac contrat de vanzare (donatie, ceva) pe numele copilului dar nu mai vor toti de pe scara.....am 17 semnaturi din 20. poate sa ma ajute cineva cu baza legala ....am inteles ca legea spune ca se poate cu jumatate +1 dar nu am gasit . Va multumesc

Locuiesc la parterul unui bloc intr-un apartament de doua camere(in acte) in imediata vecinatate a uscatoriei (o camera) pe care am inclus-o in apartament ca a treia camera bineinteles cu acordul a majoritatea locatarilor de pe scara, asta inainte de 1989, acum doresc sa-i fac contrat de vanzare (donatie, ceva) pe numele copilului dar nu mai vor toti de pe scara.....am 17 semnaturi din 20. poate sa ma ajute cineva cu baza legala ....am inteles ca legea spune ca se poate cu jumatate +1 dar nu am gasit . Va multumesc
Răspuns la discuția Incadrare dupa promovare
MULTUMESC....dar cand am intrebat cand preconizezi...ma refeream la citez:"Cu intrarea in vigoare a salarizarii bugetarilor corespunzator coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare ( Legea 284/2010) aceste discrepante vor dispare".

Răspuns la discuția Incadrare dupa promovare
SI cand preconizezi a se intampla acest lucru?