avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate tatiana_avanu

Activitate tatiana_avanu

Buna ziua. Se poate renunta la preaviz in cazul concedierii din motive ce nu tin de persoana salariatului, daca sunt de acord ambele parti cu acest lucru?
Daca da, cum se procedeaza in acest caz: se face o declaratie semnata de catre ambele parti?
Va multumesc
Răspuns la discuția INTOCMIRE ADEVERINTA VECHIME
Nu a fost un acord intre angajator si angajat. Insa acesta din urma a venit mai tarziu la program, i s-a comunicat si tot nu a respectat programul de lucru. S-a optat la pontarea acestuia 7h/zi in loc de 8h/zi. Angajatul si-a dat demisia ulterior si acum nu stiu cum sa intocmesc adeverinta de vechime. Daca aceste diferente apar si pe adeverinta sau raman doar in pontaj.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in completarea unei adeverinte de vechime, si anume, cum se completeaza in situatia in care fostul angajat avea CIM cu norma intreaga (8h/zi) si a venit la program doar 7h/zi pentru o perioada de 1 luna. Diferenta de ore cum se evidentiaza? Adun orele si vad cate zile reies si apoi le trec la absente nemotivate sau daca nu este vorba de o zi intreaza absentata nu se trece nimic?
Va multumesc
Răspuns la discuția acordare zile libere platite
zilele sunt copiate din actualul contract colectiv al societatii, dar se renegociaza in momentul de fata si vreau sa fiu sigura ca nu lezez dreptul nimanui. Societatea este privata, SRL.
Multumesc
Buna ziua. In legatura cu zilele libere platite, cele enumerate mai jos:
-Casatoria civila a salariatului - 5 zile;
-Casatoria unui copil - 2 zile;
-Casatoria parintilor, a fratelui, a surorii - 1 zi;
-Decesul sotului (sotiei), copilului, al parintilor, socrilor - 3 zile;
-Decesul bunicilor, al fratilor, surorilor - 2 zile;
exista obligativitate legala pt fiecare? Ce legi prevad acordarea si numarul acestora? (de ex. pt zilele acordate la nasterea copilului am gasit in legea concediului paternal, dar pt celelalte nu am gasit).
Va multumesc.
Răspuns la discuția erori Revisal
Intr-un caz concret: salariatul are deja CIM inchis, greseala fiind observata la intocmirea adeverintei de vechime. In CIM era trecut otelar, in REVISAL era trecut zidar (incadrare pt care persoana nu are calificare), in situatia de fata ce incadrare este corect a fi trecuta in adeverinta de vechime? Cea de otelar?
Va multumesc
Discuție erori Revisal
Buna ziua. Am mostenit baza de date din Revisal cu niste erori f mari ( de ex.: in CIM salariatul are o functie in Revisal apare cu alta functie, care nu are nicio legatura cu cea de pe CIM, sau la rapor salariat nu apare toata vechimea salariatului, sau CIM incheiat in anul 2005 in Revisal apare cu 2008, samd). Ce este de facut in acest caz? Pot face corectare in Revisal in mod normal sau sunt alte proceduri?
Va multumesc.
Buna ziua. Suntem o societate cu raspundere limitata avand ca domeniu de activitate constructii si acum renegociem contractul colectiv de munca. Intrebarea mea este daca mai suntem obligati sa constituim comisia paritara, avand in vedere ca HG 833/2007 privind normele de organizare si functionare a comisiilor paritare si incheierea acordurilor colective, prevede ca "Comisiile paritare se constituie in cadrul fiecarei autoritati sau institutii publice, prin act administrativ al conducatorului autoritatii ori institutiei publice", iar Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 prevedea existenta unei astfel de comisii paritare si pentru societatile private, dar acesta nu mai este in vigoare.
Va multumesc anticipat pt ajutor.
Buna ziua, suntem o firma de constructii cu un nr mediu de 60 salariati si m-ar interesa sa stiu daca mai exista diferentierea retributiilor pe categorii si legea care reglementeaza acest lucru, si in acelasi timp daca contractul colectiv la nivel de intreprindere mai reprezinta o obligativitate.