Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTOCMIRE ADEVERINTA VECHIME
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTOCMIRE ADEVERINTA VECHIME

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in completarea unei adeverinte de vechime, si anume, cum se completeaza in situatia in care fostul angajat avea CIM cu norma intreaga (8h/zi) si a venit la program doar 7h/zi pentru o perioada de 1 luna. Diferenta de ore cum se evidentiaza? Adun orele si vad cate zile reies si apoi le trec la absente nemotivate sau daca nu este vorba de o zi intreaza absentata nu se trece nimic?
Va multumesc
Este o solutie .. sa adunati orele lucrate si apoi sa le impartiti ca sa vedeti zilele lucrate ..
De ce a lucrat doar 7 ore/zi?
De ce sa-i treceti ca absente nemotivate daca a fost un acord intre angajator si angajat?
.... situatia in care fostul angajat avea CIM cu norma intreaga (8h/zi) si a venit la program doar 7h/zi pentru o perioada de 1 luna....

Diferenta de o ora cum se justifica? .. invoire, absenta nemotivata etc.
Nu a fost un acord intre angajator si angajat. Insa acesta din urma a venit mai tarziu la program, i s-a comunicat si tot nu a respectat programul de lucru. S-a optat la pontarea acestuia 7h/zi in loc de 8h/zi. Angajatul si-a dat demisia ulterior si acum nu stiu cum sa intocmesc adeverinta de vechime. Daca aceste diferente apar si pe adeverinta sau raman doar in pontaj.
In acest caz sunt absente nemotivate...