Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisia paritara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisia paritara

Buna ziua. Suntem o societate cu raspundere limitata avand ca domeniu de activitate constructii si acum renegociem contractul colectiv de munca. Intrebarea mea este daca mai suntem obligati sa constituim comisia paritara, avand in vedere ca HG 833/2007 privind normele de organizare si functionare a comisiilor paritare si incheierea acordurilor colective, prevede ca "Comisiile paritare se constituie in cadrul fiecarei autoritati sau institutii publice, prin act administrativ al conducatorului autoritatii ori institutiei publice", iar Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 prevedea existenta unei astfel de comisii paritare si pentru societatile private, dar acesta nu mai este in vigoare.
Va multumesc anticipat pt ajutor.
HG 833/2007 este aplicabila numai in sectorul public,nu si in cel privat .

Din Legea nr.62/011 :
Art. 134
Părţile contractului colectiv de muncă sunt angajatorii şi angajaţii, reprezentaţi la negocieri după cum urmează:

A.din partea angajatorilor:
a)la nivel de unitate, de către organul de conducere al acesteia, stabilit prin lege, statut ori regulament de funcţionare, după caz;
b)la nivel de grup de unităţi, de către angajatori care au acelaşi obiect principal de activitate, conform codului CAEN, constituiţi voluntar sau conform legii;
c)la nivel de sector de activitate, de către organizaţiile patronale legal constituite şi reprezentative potrivit prezentei legi;
B.din partea angajaţilor:
a)la nivel de unitate, de către sindicatul legal constituit şi reprezentativ potrivit prezentei legi sau de către reprezentanţii angajaţilor, după caz;
b)la nivelul grupurilor de unităţi, de către organizaţiile sindicale legal constituite şi reprezentative la nivelul unităţilor membre ale grupului;
c)la nivel de sector de activitate, de către organizaţiile sindicale legal constituite şi reprezentative potrivit prezentei legi.

Prin urmare, nu aveti obligatia constituirii comisiei paritare ....