avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters240394

Activitate ContSters240394

Intrebarile pe care le pun sunt aferente unor documente care nu sunt emise de mine si incerc sa previn efectele negative pe care le pot avea. In legislatie, gasesc negru pe alb unde scrie ca se pastreaza drepturile salariale?In statul de personal asa apar posturile vacante(in urma plecarii persoanei care a ocupat postul), cu trepte. Posturile vacante unde n-a fost vreodata cineva angajat apar fara treapta. Inca ceva, cum se pot trece toate posturile din statul de personal la treapta maxima?
Stiu legislatia, e vorba de interpretarea ei.Poate sau nu poate fi mutata o persoana pe acelasi grad profesional, dar trepte diferite?
Se poate muta definitiv un functionar public de pe superior pe superior, dar momentan este pe treapta 3 si postul pe care solicita mutarea este treapta 1, implicit saalriul crescandu-i?
Răspuns la discuția Viza CFP
intra in obligatia celui care pune viza de cfp sa calculeze daca s-a diminuat corect(efectiv calcule matematice, spor de vechime, etc)
Discuție Viza CFP
Pentru recalculare salarii, cf legii nr.124/ 2014, pe referatele de aprobare trebuie pusa viza de cfp?acolo scrie ca doar pt ordin/act intern de decizie privind angajarea sau promovarea/avansarea, numirea cu caracter temporrar a personalului, acordare alte drepturi salariale
Răspuns la discuția Aplicare lege amnistie funct publ
scrieti-mi negru pe alb, din 27.01 sau pt toata luna?textul de lege din nou e interpretabil.
Cu ce data se aplica legea nr.124/2014, in sensul luarii salarilor diminuate?Se iau intregi pana la data aparitiei legii si incepand cu 27 se reincadreaza personalul?Sau se aplica taierea sporurilor considerate necuvenite intregii luni septembrie?
Avand in vedere prevederile legii 124/ 2014, trebuie emise dispozitii de reincadrare pt angajatii unei primarii.Problema este ca resursele umane au scos din salariu sporurile constatate ca fiind ilegale de catre curtea de conturi, dar au modificat si vechimea, calculand-o conform claselor, ajungand, de exemplu, o persoana care avea 25% vechime la 22,5%(respectiv 9 clase salarizare x 2.5%).Nu mi se pare corect.Ma puteti ajuta?ce lege sa invoc pt a demonstra ca nu e corect
@ freeelis

am citit si eu articolul de lege(mentionandu-l dupa cum se vede in mesaj), problema e ca nu-mi inchipui de ce oameni cu pregatire juridica, respectiv initiatorii dispozitiei, gandesc altceva, respectiv din mutare definitiva ei ajung de fapt la o avansare.Colega mea se lega de expresia"dupa caz", care in opinia ei permite o interpretare si spune ca e absolut corect sa fie mutata respectiva persoana de pe gradul principal pe superior
@ Kyandra

multumesc pt raspuns, asa am motivat si eu raspunsul meu, spunandu-le ca fac o greseala