Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... reincadrare functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

reincadrare functionari publici

Avand in vedere prevederile legii 124/ 2014, trebuie emise dispozitii de reincadrare pt angajatii unei primarii.Problema este ca resursele umane au scos din salariu sporurile constatate ca fiind ilegale de catre curtea de conturi, dar au modificat si vechimea, calculand-o conform claselor, ajungand, de exemplu, o persoana care avea 25% vechime la 22,5%(respectiv 9 clase salarizare x 2.5%).Nu mi se pare corect.Ma puteti ajuta?ce lege sa invoc pt a demonstra ca nu e corect
Scoaterea sporurilor nu implica si scaderea vechimii in munca.

Vechimea in munca = activitatea desfasurata in baza unui c.i.m. sau raport de serviciu. Nu are nicio legatura cu sporurile scoase.