avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate elenaulmeanu

Activitate elenaulmeanu

Buna ziua. Firma la care lucrez are punct de lucru intr-o casa pentru care s-a facut contract de inchiriere cu o persoana fizica, . Cum putem inregistra in contabilitate platile pentru utilitati si chirie, avand in vedere ca utilitatile au contracte pe numele persoanei fizice. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Reabilitare cazier judiciar
Nici mie nu imi vine sa cred, am mai scos un cazier prin 2016 si nu aveam nici o problema.Acum a aparut asta si mai aveam putin si faceam infarct acolo.Nu cred ca la eliberare caziere se poate face ceva, personalul introduce cnp-ul si apare tot din sistem, nu stiu unde sa ma duc sa rezolv treaba asta.
Buna ziua,
Am scos un cazier judiciar ieri, am nevoie pentru angajare, si am avut neplacuta surpriza sa vad ca figurez cu o condamnare de 1 an cu inchisoare pt fapta prevazuta de art 215^1CP,art 41 alin 2CP, gratiata cf legii nr 543/2002 conform dispusa prin SP 441 din 31.03.2003,definitiva prin neapelare din 15.04.2003. Habar nu am despre ce dosar e vorba, nu am fost niciodata la tribunal, nici nu pot vedea nicaieri despre ce e vorba in dosar, se poate reabilita cazierul (adica sa nu mai apara acest lucru ) sunt 19 ani de la asa zisa condamnare,nu am avut niciodata probleme cu politia?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
In anul 2018 mi s-a pus o poprire pe salariu,angajatorul a platit lunar sumele stabilite de lege, dar din momentul starii de urgenta am intrat in somaj tehnic si automat platile au fost oprite. Dupa incetarea starii de alerta mi-a fost retrimisa poprirea de catre executor, doar ca diferenta pe care trebuie sa o platesc in plus fata de poprirea initiala este de 800 lei. Este legal ca pe perioada starii de urgenta si alerta instituita in Romania suma pe care o am de platit sa creasca ,chiar daca o perioada de 3 luni am fost in somaj tehnic din cauza pandemiei?Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Termen transmitere sentinta prin posta
Multumesc
Buna ziua. Ma puteti ajuta cu o lamurire? Socrul meu a decedat acum 14 ani,din casatoria cu soacra mea au rezultat doi copii, sotul meu si cumnatul meu, acesta din urma decedand acum 12 ani. A fost facuta doar succesiunea in urma decesului socrului meu si mostenirea a fost impartita intre soacra mea si copiii lor.In urma decesului cumnatului meu nu a fost facuta succesiunea, si anul acesta a decedat si sotul meu. Ma intereseaza cine este mostenitorul partii cumnatului meu, avand in vedere ca nu a fost casatorit si nu a avut copii? In urma casatoriei mele cu sotul meu a rezultat o fetita. Deci cele care suntem mostenitoare , ca sa zic asa, sunt soacra mea, eu si fetita, dar nu stiu cum si in ce proportii.Multumesc, si scuzati romanul.
Cum pot muta un dosar de executare silita la alt executor? Cel la care este acum dosarul refuza sa imi spun suma totala de plata pt inchiderea dosarului, in conditiile in care am specificat ca vreau sa platesc integral cat mai repede.
Buna ziua,sotul meu a fost diagnosticat in iunie 2017 ,cu NEOPLASM UNGHI HEPATIC COLONIC STENOZANT(EDI biopsie,HP:ADK G1),pentru care a si fost operat. A urmat sedinte de chimioterapie, momentan nu ma face, a obtinut anul trecut in decembrie certificat de handicap incadrat la grad mediu. Anul acesta la reevaluare nu i-a mai fost acordat nici un grad, in conditiile in care el inca este sub supraveghere medicala periodic, nu poate merge la serviciu deoarece starea lui generala nu o permite (nu poate sta in frig, are stari de ameteala, necesita un regim alimentar strict), desi RMN-ul si CT-ul sunt bune. Mi s-a spus sa facem contestatie,in termen de 30 zile, dar nu stiu ce sa fac .Multumesc anticipat pt ajutor.
Buna ziua,sotul meu in varsta de 43 ani, a fost diagnosticat cu cancer la colon,a fost operat si acum face chimiterapie.Angajatorul unde a lucrat a crezut de cuviinta ca e mai bine sa ii desfiinteze postul,asa ca a ramas fara nici un venit,moment in care am depus dosar pt indemnizatia de handicap,care a fost si aprobat, si primeste "frumoasa" suma de 50 lei lunar.Intrebarea mea este,exista o posibilitate sa beneficieze de o pensie de boala,sau alta forma de venit din partea statului,si daca da,ce trebuie facut.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.