avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate neluvlad

Activitate neluvlad

Am primit un raspuns (telefonic) negativ de la Casa de Pensii Suceava, adica nu se admite declaratia cu 2 martori la Legea 154/2021. Eu totusi nu inteleg de ce nu se admite, tinand cont ca in baza celor 2 legi anterioare 189/2000,290/2003 se putea face aceasta dovada. Se mai admite situatia in care parintii au fost beneficiari ai legi 189/2003 in baza Deciziei copii pot si copii beneficia de aceaste drepturi.. Totusi eu intreb, de ce nu se admite declaratia cu martori, tinand cont ca nu toti refugiatii au beneficiat de legea 189/2000 si ce pot sa fac in aceast caz.
Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada refugiului din Bucovina de Nord unui parinte prin declaratie cu martori in cazul in care la Arhivele Statului nu au fost gasite inscrisuri. Mentionez faptul ca legea 189/2000 respectiv legea 290/2003 admitea stabilirea refugiului cu martori .
Am desfasurat o activitate de transport taxi cu autoturismul care ulterior am fost implicat intr-un accident din cauza unui participant la trafic care se face vinovat. Daca pot sa cer despagubiri de la societatea de asigurari pe perioada de reparatie care a durat 47 de zile si am folosit un autoturism la schimb pe perioada de reparatie doar in scop personal. Din rapoartele mele zilnice reiese faptul ca in activitatea mea se desfasoara si in zilele nelucratoare astfel pot sa determin cuantumul despagubiri pe intreaga perioada de imobilizare sau doar zilele lucratoare.
Tatal meu este beneficiar al legii 189/2000 avand dreptul la o indemnizatie lunara de un anumit cuantum. Din momentul in care a intrat in acest drept aceasta indemnizatie nu a fost indexata nici-o data .
Aceasta lege cuprinde dreptul de a fi indexata aceasta indemnizatie ?