Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatia primita conform Legii nr. 189/2000 se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatia primita conform Legii nr. 189/2000 se indexeaza?

Tatal meu este beneficiar al legii 189/2000 avand dreptul la o indemnizatie lunara de un anumit cuantum. Din momentul in care a intrat in acest drept aceasta indemnizatie nu a fost indexata nici-o data .
Aceasta lege cuprinde dreptul de a fi indexata aceasta indemnizatie ?

Teoretic, da:

"Art. 4. - Nivelul indemnizatiilor acordate potrivit art. 2 si 3 vor fi indexate prin hotarare a Guvernului, in functie de evolutia preturilor si a tarifelor."

respectiv:

2. Articolul unic devine articolul 1 cu urmatorul cuprins:

"Art. 1. - Beneficiaza de prevederile prezentei ordonante persoana, cetatean roman, care in perioada regimurilor instaurate cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 a avut de suferit persecutii din motive etnice, dupa cum urmeaza:

a) a fost deportata in ghetouri si lagare de concentrare din strainatate;

b) a fost privata de libertate in locuri de detentie sau in lagare de concentrare;

c) a fost stramutata in alta localitate decat cea de domiciliu;

d) a facut parte din detasamentele de munca fortata;

e) a fost supravietuitoare a trenului mortii;

f) este sotul sau sotia persoanei asasinate sau executate din motive etnice, daca ulterior nu s-a recasatorit."

3. Dupa articolul 1 se introduc articolele 2-11 cu urmatorul cuprins:

"Art. 2. - (1) Persoanele care s-au aflat in situatiile prevazute la art. 1 lit. a), b) si c) au dreptul la o indemnizatie lunara de 130.000 lei pentru fiecare an de detentie, de deportare sau de stramutare in alte localitati.

(2) Persoanele care s-au aflat in situatiile prevazute la art. 1 lit. d) si e) au dreptul la o indemnizatie lunara de 55.000 lei pentru fiecare an in care au facut parte din detasamentele de munca fortata sau au fost in trenul mortii.

(3) Persoanele care se afla in situatia prevazuta la art. 1 lit. f) au dreptul la o indemnizatie lunara de 130.000 lei.

Art. 3. - Sotul supravietuitor al celui decedat, din categoria persoanelor prevazute la art. 1, va beneficia, incepand cu data de 1 a lunii urmatoare celei in care a fost depusa cererea, in conditiile prezentei ordonante, de o indemnizatie lunara de 130.000 lei neimpozabila, daca ulterior nu s-a recasatorit.

ContSters184021, utilizator