avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada refugiului ...

Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada refugiului din Bucovina de Nord unui parinte prin declaratie cu martori in cazul in care la Arhivele Statului nu au fost gasite inscrisuri. Mentionez faptul ca legea 189/2000 respectiv legea 290/2003 admitea stabilirea refugiului cu martori .
Ultima modificare: Marți, 5 Septembrie 2023
neluvlad, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 5 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În situația imposibilității dovedite de a procura aceste acte, cererea se completează cu declarația autentică a petentului, însoțită de declarațiile a cel puțin 2 martori, de asemenea autentificate.
Am primit un raspuns (telefonic) negativ de la Casa de Pensii Suceava, adica nu se admite declaratia cu 2 martori la Legea 154/2021. Eu totusi nu inteleg de ce nu se admite, tinand cont ca in baza celor 2 legi anterioare 189/2000,290/2003 se putea face aceasta dovada. Se mai admite situatia in care parintii au fost beneficiari ai legi 189/2003 in baza Deciziei copii pot si copii beneficia de aceaste drepturi.. Totusi eu intreb, de ce nu se admite declaratia cu martori, tinand cont ca nu toti refugiatii au beneficiat de legea 189/2000 si ce pot sa fac in aceast caz.
Ultima modificare: Marți, 5 Septembrie 2023
neluvlad, utilizator
Legea nr. 154 din 4 iunie 2021 pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice ...care modifica D-L 118/1990 ..

Pentru aplicarea Legii nr. 290/2003 privind acordarea de despăgubiri sau compensații cetățenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reținute sau rămase în Basarabia, Bucovina de Nord și Ținutul Herța, ca urmare a stării de război și a aplicării Tratatului de Pace între România și Puterile Aliate și Asociate, semnat la Paris la 10 februarie 1947, cu modificările și completările sunt valabile cele mentionate anterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri legea 290/2003 - acte doveditoare darkgenius1987 darkgenius1987 Dupa formularea unei solicitari de prezentare a stadiului rezolvarii dosarului depus in vederea retrocedarii drepturilor cuvenite in baza legii 290/2003 ... (vezi toată discuția)
Lege pentru refugiatii de razboi _geo_ _geo_ Buna ziua! Rog sa-mi spuna cineva ce lege exista pentru refugiatii de razboi din perioada 1940-1947 si de unde si cum se pot obtine actele pentru ... (vezi toată discuția)
Refugiat politic rfanel rfanel tatal meu,in prezent decedat,s-a refugiat in anul 1946 din fosta URSS in Romania, deoarece libertatea si viata sa erau in pericol, tinand cont de culoarea sa ... (vezi toată discuția)