Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada refugiului ...

Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada refugiului din Bucovina de Nord unui parinte prin declaratie cu martori in cazul in care la Arhivele Statului nu au fost gasite inscrisuri. Mentionez faptul ca legea 189/2000 respectiv legea 290/2003 admitea stabilirea refugiului cu martori .
neluvlad, utilizator
În situația imposibilității dovedite de a procura aceste acte, cererea se completează cu declarația autentică a petentului, însoțită de declarațiile a cel puțin 2 martori, de asemenea autentificate.
Am primit un raspuns (telefonic) negativ de la Casa de Pensii Suceava, adica nu se admite declaratia cu 2 martori la Legea 154/2021. Eu totusi nu inteleg de ce nu se admite, tinand cont ca in baza celor 2 legi anterioare 189/2000,290/2003 se putea face aceasta dovada. Se mai admite situatia in care parintii au fost beneficiari ai legi 189/2003 in baza Deciziei copii pot si copii beneficia de aceaste drepturi.. Totusi eu intreb, de ce nu se admite declaratia cu martori, tinand cont ca nu toti refugiatii au beneficiat de legea 189/2000 si ce pot sa fac in aceast caz.
neluvlad, utilizator
Legea nr. 154 din 4 iunie 2021 pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice ...care modifica D-L 118/1990 ..

Pentru aplicarea Legii nr. 290/2003 privind acordarea de despăgubiri sau compensații cetățenilor români pentru bunurile proprietate a acestora, sechestrate, reținute sau rămase în Basarabia, Bucovina de Nord și Ținutul Herța, ca urmare a stării de război și a aplicării Tratatului de Pace între România și Puterile Aliate și Asociate, semnat la Paris la 10 februarie 1947, cu modificările și completările sunt valabile cele mentionate anterior.