avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Activitate catser

Activitate catser

Răspuns la discuția Recurs in casatie
Ok. Multumesc de raspuns, dar contestatia in anulare?
la fel?
Multumesc anticipat.
Legat de o hotarare a unui judecator de camera preliminara doresc sa fac recurs in casatie.
intrebare:
1 se poate ?-doresc sa invoc faptul ca nu s-a raspuns la o cerere.
2-termenul este de 30 zile fata de primirea deciziei sau a minute?
Multumesc
Răspuns la discuția Revizuire hotarare definitiva
Dar nu e vorba de o revizuire, ci de o schimbare radicala...a acestei hotarari-una din caile de atac este la comisiile juridice impotriva procurorilor/judecatorului, dar asta nu rezolva cazul in sine ci reprezinta doar o mica razbunare-asta daca sunt admise plangerile -corect?
Răspuns la discuția Revizuire hotarare definitiva
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Revizuire hotarare definitiva
Si eu sunt intr-un caz similar...
ce se poate face , totusi?
AHga--nici o problema dar cum?
Am un caz, consider eu evident penal. Procurorul de caz ne da clasare, apoi prim-procurorul apoi judecat de camera preliminara. Se poate contesta -si cum ?
Multumesc
ce modalitati am a demonstar faptul ca art 18, indice 1 (referitor la gravitatea pericolului social) este de neaplicat in cazul unui fals si uz de fals deoarece , in opinia mea legea (acelasi cod penal din 1969) defineste clar pericolul social in sensul legii in art 18 si respectiv 1 .
MULTUMESC
Am luat un NUP intr-o plangere de fals si uz de fals. Date:
Autor identificat-prin expertiza.
Daune evidente-contractul este aplcat in defavoarea mea.
Art. 18, ind 1 -prin care se considera ca nu se aduc atingeri valorilor sociale -codul din 1968-este anulat de art. 18 si art 1 din acelasi cod-unde se defineste pericolul social in sensul legii penale.
Ce sanse am?
ce sfaturi imi dat?
Multumesc anticipat.
Este adevarat ca se va prelungi situatia universitarilor fara doctorat, cei care au avut obligatia sa-l dea pana in Februarie-care eset legea , OUG care zice acest lucru si ce parere aveti?
Multumesc anticipat
Daca va incalzeste faptul ca si eu sunt intr-o situatie similara-unde politia si Parchetul dau din colt in colt am doua sfaturi:
--Incercati sa cereti un sechestru asigurator pt a va mai putea recupera bunurile deoarece partea care v-a furat va deveni insolvabila-si deci o sa-l acuzati dar nu o sa mai fie bani sau bunuri pt. a va recupera prejudiciu...
-- Multa rabdare si insistente- adrese la Parchet, Politie-de ce nu se intampla nimic, pot sa consult dosarul....adrese si rabdare-SUCCES