avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate DUM_LIVIU

Activitate DUM_LIVIU

Buna ziua,
Locuiesc in Com 1 Decembrei , Jud Ilfov intr-un cartier "rezidential". Initial iesirea din cartier era asigurata printr-un sens giratoriu provizoriu. DN5 find in reamenajare sensul giratoriu a fost desfiintat find obligati a face dreapta si a merge 2 km pana la urmatorul sens giratoriu trecand peste podul de peste Arges care este untr-o stare degradabila. Am solicitat ori construirea unui sens giratoriu permanet dar CNAIR nu s-a inteles cu proprietarul terenului astfel ca s-a renuntat. Am primit comunicare de la CNAIR prin care mi se garanteaza ca macar o trecere de pietoni se va executa in zona cartierului. Apoi la insistentele mele (foarte multa lume traverseaza cele 4 benzi pentru a lua microbuzul iar viteza prin care se circula in zona a crescut la 80-100 ceea ce poate duce la accidente.
In comunitate toti vocifereaza dar cum este la noi Romanii nimeni nu face nimic.
As vrea sa dau in judecata CNAIR obligand a face macar trecerea de pietoni daca sensul giratoriu nu mai este posibil , respectiv Primaria 1 Decembrie care interzice accesul pe un drum ce trece prin fata Primariei/Gradinitei.
Cum sa procedez ? La ce rubrica se incadreaza plangerea mea (obligatia de a face; contencios administrativ .....) ? O fac la Judecatoria Cornetu de care apartin sau in alta parte ?
Va multumesc si sper in raspunsuri cat mai urgente
Răspuns la discuția Expropriere
Nu, si dupa un an si jumatate avocatul imi spune ca nu trebuia sa facem proces pe Expropriere deoarece nu s-a facut exproprierea. Eu la vremea respectiva am spus avocatului acest lucru, mai mult decat atat am prezentat un proiect de lege prin care in lucrarile respective era trecuta si o suma pentru expropriere.
Buna ziua,
Bunicul meu a fost arestat si inchis aproape 2 ani ca si detinut politic.
Se mai pot obtine despagubiri ? Daca da, in baza carei legi ? Care este modalitatea de a solicita despagubiri ?
Multumesc
Buna ziua,
Am demarat actele (cadastru, certificat urbanism, mediu, etc) pentru a accesa fonduri europene in vederea construirii unei pensiuni.
Am ajuns in situatia de a face contract de superficie, pentru ca firma sotiei sa poata construi din momentul in care se aproba proiectul pentru fonduri.
Din pacate inteleg ca nu putem face superficie deoarece in CF am si alte cladiri/anexe deja edificate. Notarul mi-a spus ca trebuie sa fac dezmembrare la terenul pe care vreau sa fac superficie dar asta inseamna sa reluam toate actele si nu mai avem timp.
Singura solutie ar fi sa donam casa si terenul catre firma sotiei (unic admin) dar nu stim cum inregistram in contabilitate, ce implicatii sunt, etc.
Daca nu obtinem fonduri cum facem sa revenim proprietarii casei si terenului ?
Exista temeri din partea sotiei ca nu cumva sa piarda casa si terenul. Eu unul nu vad nici un risc. Poate gresesc si ma lumineaza cineva...
Multumesc
Discuție Intampinare
Buna ziua,
Am deschis proces cu Apele Romane care mi-au luat din teren fara sa faca expropriere si justa despagubire.
A fost trimisa intampinare de catre cei de la Apele Romane dar plicul a ajuns la cutia postala dupa ce a trecut termenul de 10 zile la care trebuia sa raspund.
Mai pot sa fac raspuns la intampinare sau pot sa imi iau adio de la proces ?
Primul termen de judecata este 18 Oct.
Cu pot dovedi ca plicul a ajuns cu intarziere ? Putea sa fi fost pus in alta cutie postala si respectivul vecin (posibil plecat in concediu) vazand ca nu-i apartine sa-l fi pus in cutia mea ...dar tarziu...
Buna ziua,

Socrul meu in varsta de 70 de ani a fost sunat de catre un operator Vodafone si cumva pacalit cu oferta de schimbare abonament. Socrul meu are pierderi de memorie si nu poate sa-mi spuna ce anume a discutat acum 4 luni cu acel operator. Cert e ca a observat ca factura este cu peste 50% mai mare de ceva timp. Am gasit un plic prin care era instiintat de modificarea de contract.
Acum apare partea cea mai amuzanta. Nu stiu daca operatorul Vodafone stia, sau daca l-a intrebat pe socrul meu ce fel de telefon are, cert e ca l-a incarcat cu trafic de internet pe mobil in conditiile in care el are un telefon simplu (nu smartphone), respectiv nici nu foloseste sms pentru ca nu stie.
Sunt ferm convins ca cei de la Vodafone stiau exact situatia traficului de internet si sms de pe respectivele 2 numere (ambele contracte au fost modificate in aprilie 2016)
Eu am facut reclamatia la Vodafone in numele socrului meu de pe contul lui de MyVodafone iar compania ma trateaza cu dispret.
Am cerut revenirea la conditile contractuale initiale si reducerea abonamentului pe perioada pentru care s-a platit cu 50% mai mult.
Pot face plangere la ANPC ? Am vreo sansa ?
Discuție expropriere
Buna ziua,
In 2006 a fost facuta reamenajare a paraului si mi s-a luat aproximativ 3500 mp , albia parauluii a fost mult latita plus dig si drum de acces.
Mentionez ca nu a fost facuta expropriere de catre Primarie sau Apele Romane.
Acum vreau sa fac o pensiune agro turistica accesand fonduri Europene si sunt nevoit sa fac cadastru. Pot sa deschid proces cu MF si Apele Romane si in acelasi timp sa pot sa execut cadastru acceptand intabularea in CF a suprafetei ramase ? Pentru a accesa fondurile Europene terenul nu trebuie sa fie in litigiu. Problema e ca eu vreau sa construiesc pe terenul existent (cel ramas) si sa ma judec pentru ce am pierdut.
Exista riscul sa intabulez ce e existent si sa pierd despagubirile ? Mentionez ca in CF existenta este mentionata suprafata de 8045 mp iar in acest moment in urma masuratorilor mai am 4500 mp. Cand am cumparat terenul si casa in 2006 s-a facut prin notariat dar fara cadastru deoarece la vremea respectiva nu era nevoie. Acum daca intabulez ce am trebuie sa semnez raportul de cadastru in care sa fiu de acord cu suprafata micsorata. Daca am dat drumul la proces cu MF si Apele romane pot fi de acord cu raportul de cadastru si sa mentionez dosarul aflat pe rol ?
Multumesc celor care imi pot da un sfat...
Răspuns la discuția Expropriere
Buna ziua,
Nu a existat o expropriere in adevaratul sens al cuvantului. Au zis ca trebuie sa taie copacii de pe marginea raului, au intrat cu utilajele pe teren si in final au facut drum pe terenul meu si gardul l-am mutat cativa metrii mai spre interior. Nu au binevoit sa faca cadastru si sa vada cat mi-au luat din pamant. Am inceput eu sa fac acum cadastru si colcluzia este o pierdere de > 400 mp intravilan. Ce pot sa fac ?
Discuție Expropriere
Buna ziua,

In 2004 s-a executat o sistematizare a raului ocazie prin care o fasie de aproximativ 1000 mp a disparut din proprietatea mea facand acum parte din malul raului respectiv drum de acces de-a lungul malului.
In cadrul sistematizarii au taiat mai muti arbori mari aflati la limita proprietatii mele.
Acum vreau sa fac cadastru pentru proprietate si vreau sa stiu daca pot cere primariei sa suporte costurile cu cadastru sau sa cer despagubire pentru micsorarea proprietatii cu 1000 mp ?
alinaclara a scris:

Sfatul meu este sa consultati un psihiatru si sa incepeti un tratament care sa va ajute sa va calmati acesti "nervi" care reprezinta adevarata problema si nu pisicile.Daca ar "disparea" pisicile,ar face loc vrabiilor, ciorilor sau poate porumbeilor (va dati seama ce tragedie ar fi si atunci?). PROBLEMA consta in lipsa dvs de iubire si frustrarile adunate care v-au redus la pseudofiinta intunecata care ati ajuns. Mult succes.


Doamna, sincer nu va inteleg. Sa inteleg ca trebuie sa consult un psihiatru pentru ca am invatat copii sa se spele pe maini sau sa se sterga pe picioare cand vin in casa, sa se spele pe dinti, sa multumeasca cand primesc ceva, sa dea buna ziua cand intra intr-o incapere , etc. Doamna, am avut pana acum broaste testoase, hamster, 2 papagali (marele Alexander), cinteza zebra, dar am realizat ca trebuie sa ai timp si grija de animale nu sa le lasi indiferentei. Cum programul este de dimineata pana seara, plecati ,(copii la scoala/gradinita) ar fi o rautate din partea noastra sa tinem singure niste animale , acesta este si motivul pentru care incet incet am donat celor ce au putut sa aiba grija. Dvs nici nu ma cunoasteti isi deja ma catalogati ca si "pseudofiinta intunecata", frustrat, lipsit de iubire....etc. Un alt vecin , gard in gard cu mine , m-a intrebat daca poate sa construiasca pentru cainele lui (un ciobanesc german) o cusca 2/3 metri langa gardul meu. Am acceptat si nu m-am plans ca vara mirosea (era la 2 metri de usa casei mele). Incet incet vecinii au realizat ca chinuie animalul si l-au donat catre instructorul de dresaj (veneau seara si il scoteau la plimbare 30 min si il inchideau in cusca deoarece le distrugea curtea). Si dvs imi spuneti mie ca eu nu am suflet !? Eu nu am cerut decat un pic de respect din partea vecinilor cu pisici. Credeti doamna ca daca vecinii ar pune o cutie cu nisip afara, animalele nu s-ar invata sa faca acolo ? Am avut la streasina casei cuib de randunici si m-am bucurat sa le am chiar daca gaseam gainat pe masa. Problema cu cele 2 pisici e ca atrag alte 3-4 pisici si zilnic am 1-2 rahati in iarba. Asta este, mi-am dorit sa am un petec de iarba de 60-80 mp si sa ma pot tavalii prin iarba cu copii si nu prin pisati si rahati de pisici. Problema am sa o rezolv treptat. Daca doriti vreo pisica , da-ti-mi adresa si v-o aduc cu drag.