Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legal sau ilegal / eliberare zona de pisici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legal sau ilegal / eliberare zona de pisici

Buna ziua,
Am si eu o problema. Am niste vecini care si-au lasat libere pisicile ce initial le tineau in casa. Acestea atrag la randul lor alte pisici. Casele noastre sunt foarte apropriate find vorba de un ansambu rezidential unde terenul caselor este de 250 mp. Sunt plin de nergi deoarece de aproape 1 an strang zilnic rahati de pisica de pe gazon. Gazonul arata groaznic. Unde isi fac nevoile pisicile nu mai creste gazonul. Am ajuns sa iau pe talpa incaltamintei mizeria lor si sa o duc in casa. Intrebarea mea este urmatoarea. Daca pun in curte o cusca pentru prinderea pisicilor, am dreptul legal sa le prind si sa le dau drumul la cativa Km mai departe ? Exista riscul sa fiu amendat sau sa ma trezesc cu vreun proces pentru rele tratamente aduse animalelor ? Mentionez faptul ca eu doar le prin nu le chinui, nu le omor ci doar le dau drumul in alta parte sau le duc la ecarisaj. Am discutat cau vecinul meu dar nu gasesc intelegere. Pe de alta parte ma ameninta sa nu ma ating de pisicile lui, dar in acelasi timp nu este deranjat ca acestea imi strica gazonul si isi fac nevoile la mine. Daca sunt ale lui, sa le tina in casa, atat timp cat intra pe propietatea mea , le consider vagaboade si le tratez ca atare. Vreau sa stiu ce pot sa fac din punct de vedere legal astfel incat sa scap de aceste pisici. Multumesc
V-aţi gândit să vă luaţi un câine? Câinii sunt recunoscuţi pentru ... dragostea lor faţă de pisici.
Buna ziua, As fi luat caine dar casele sunt foarte apropriate in acest ansamblu si daca toti am fi luat cate un caine am fi ajuns un mare padoc de caini si nu ansamblu rezidential. Am in provincie caini dar spatiul (curtea-gradina) este mult mai mare. Eu sunt interesat de aspectul legal privind prinderea si indepartarea pisicilor ce intra pe proprietatea mea......
Sa stiti ca si eu sunt de parere ca un caine ar putea ajuta o vreme.
Este cea mai buna modalitate sa rezolvati amiabil aceasta situatie dupa cum vad eu rezolvarea amiabila...in cazul dvs.

Se spune ca, celebrul avocat Istrate Micescu a dat in judecata vecinul ca il supara pisica acestuia si a castigat procesul.Nu stiu daca este adevarat dar asa se spune...
Din punctul meu de vedere este corect asa, dar in justitia de astazi nu se stie ce ar iesi mai ales daca nu ati avea avocat angajat...
De aceea, varianta ,,cainele si pisica"...imi pare mult mai eficienta, scurta si la obiect...
In caz de proces ati putea avea si surpriza neplacuta sa nu va recuperati toti banii platiti la avocat...desi ati castiga procesul...

Multumesc pentru raspuns , totusi vroiam sa stiu daca incalc vreo lege privind protectia animalelor daca prind pisicile si le duc la Ecarisaj sau le dau drumul in alta zona
DUM_LIVIU, utilizator
Prindeti pe pisici in curtea dvs (proprietatea dvs), si mergeti direct la adapost!

[ link extern ] /