avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate cmutulescu

Activitate cmutulescu

intrebarea initiala astepta un raspuns care se baza strict pe legile actuale, orice drept naste si obligatii, nerespectarea acestora ducand la sanctiuni.
tratati copilul ca pe un bun personal, nu cumva este si copilul parintelui nerezident, nu cumva conteaza potenta financiara, e usor sa ai pareri, as dori pareri impartiale nu conditionate.

stimata doamna "felul invataturii", daca nu stiati difera de la scoala la alta,nu intru in amanunte banuiesc ca intelegeti, aici nu se pune problema de a inpiedica accesul copilului la educatie ci in a lua decizii impreuna in interesul superior al copilului nu in favoarea unuia dintre parinti.
daca tatal copilului dumneavoastra ar fi fost dispus sa le compenseze ce ati fi decis, nu cumva sunteti subiectiva, nu cumva tatal trebuia sa cumpere dreptul de a decide??
cat timp i-se ascund informatii cum ar putea sa decida? sa angajeze detectivi, sa caute pe site-ul fantoma al ministerului, apropo cand l-ati accesat ultima data, sa mearga din scoala in scoala si faza cu arondarea e de toata jena.
exact, bine punctat scoala ..... etc e ok?! parintele rezident ia decizia cea mai buna fara sa-l consulte pe cel nerezident, ce va face sa credeti asta? decand a devenit parintele nerezident doar un simplu cotizant stimati mediatori?, exista o decizie judecatoreasca in acest sens in care are obligatia de a ma informa.
ce s-ar fi intamplat daca eu il inscriam la alta scoala. societatea se bazeaza pe reguli, legi ...
autoritatea parinteasca se exercita in comun. in mod normal parintele nerezident trebuie sa faca parte din actul de decizie privind educatia copilului. raspunsul dumneavoastra este cel putin deplasat. insitutia de invatamant trebuia sa aiba acordul ambilor parinti. ma intereseaza cadrul legal
avand custodie comuna fosta sotie a inscris copilul la scoala fara acordul meu, practic nu stiu unde este inscris. ce pot face in acest caz?
care sunt drepturile si obligatiile parintelui nerezident in cazu de autoritate parentala comuna?
Răspuns la discuția hotarare definitiva
programul de vizita a fost stabilit de o alta instanta, a fost stabilit inainte de divort