avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters243801

Activitate ContSters243801

Răspuns la discuția anrp
am inteles ....proiectul noi legi e pe site eu ma gandeam ca o sa se voteze ca usl e majoritar...
Discuție anrp
Am un dosar la ANRP pe legea 10 de despagubire pt o casa care a apartinut unei matusi mai indepartate a sotiei pe care mama iei a intretinuto in 2006 am facut un act de cesiune de drepturi si obligatii si pe dosarul de retrocedare ,asa am fost sfatuiti de notar, pt a nu exista probleme cu alti nepoti sau rude dupa moartea ei nu avea copii dosarul a ajuns la ANRP de 2 ani. cu noua lege guvernul vrea sa mi dea puncte si despagubiri dupa 2017 in 10 ani si sa fim impozitati cu 85 la suta pt cesiunea facuta in 2006 mentionez ca dosarul meu nu a fost solutionat inca de ANRP. intrebarea este ce pot sa fac sa dau in judecata ANRP? impzitul se ia in considerare si pt cesiunea mai veche de la intrarea noi legi? multumesc
Buna am locuit in spania cu acte legale .in 2007 am facut un credit de nevoi personale fara garantie sau giranti in baza contractului de munca de 9000euro pe 5 ani am platit 2 ani jumate am ramas somer si m am reintors acasa nu am mai platit ratele din 2009 intrebarea este pot sa mi execute bunuri din Romania firma de recuperare sau sa mi faca poprire aici pt o datorie in spania?Din 2009 nu am primit nici o instiintare sau citatie ceva in Romania !multumesc
Buna am cumparat un ap la o licitatie publica organizata de ANAF acum 1 an intre fostul proprietar si finante inca exista un proces pe rol de contestatie.... eu am cumparat ap la licitatie publica fara sarcini inscrise in cf.am facut si multe amenajari in apartament .intrebarea este mai poate recastiga fostul proprietar apartamentul mentionez ca sau vandut mai multe apartamente fiind multe persoane care au cumparat la licitatia anaf.alte apartamente sau si revandut mai departe...daca va castiga fostul proprietar prin absurd ce se va intampla? va fi despagubit de anaf sau va reintra in posesia apartamentelor vandute la licitatie?
Răspuns la discuția CREDIT NEACHITAT IN INTREGIME
Multumesc....nu stiu dupa cat timp se prescriu in spania! vroiam sa stiu daca sa mi fac griji pt bunurile din Romania!! daca poate banca sa mi puna poprire aici in Romania de 4 ani nu am primit nici o instiintare in tarasau ceva.....
buna am locuit in spania cu acte legale am facut un credit de 10000euro pe 5 ani, in 2007 fara garantii si fara giranti am platit 2 ani creditul iar din 2009 nu am mai platit ratele am ramas somer si am plecat din spania pana in prezent nu am primit in tara nimic vre o instiintare din spania.de la banca au trecut 4 ani de la ultima rata poate cineva sa mi scrie ce pot pati! in spania daca mai merg probabil voi avea poprire pe salar. as dori sa stiu daca banca poate sa imi execute bunuri din romania si daca stie cineva daca se prescrie datoria...


[scrierea cu majuscule contravine regulamentului de postare]

Răspuns la discuția anrp
buna nu am hotararea ccsd si nici evaluarea .dosarul este de aproximativ 1 an la anrp....
Răspuns la discuția anrp
multumesc de raspuns sper ca legea cu 15 la suta din despagubiri sa nu intre in vigoare! dar la noi totul este posibil....nu stiu ce va mai fi probabil trebuie sa dau in judecata anrp altfel mai stai sa astepti mult si bine sa primesti ceva.
Discuție anrp
Am un dosar la anrp bucuresti in baza legi 10 pentru despagubiri pt o casa si teren am citit noul proiect pe care vrea statul sa l impuna,cu despagubiri pt 15 la suta pe o perioada de 12 ani!!! vreau sa stiu daca nu accept noua lege si dau statul in judecata ce sanse am? si cat ar dura procesul ? trebuie sa dau statul la cedo,sau pe instantele din Romania? multumesc
in 2007 am cumparat un apartament cu credit ipotecar cu 65000 de euro si am facut o ipoteca de 51000 de mii la banca iar diferenta am platito din economii proprii. eu figuram in contract ca coplatitor si 1/2 in cf si 1/2 prietena mea ea fiind titulara contractului ne am despartit si nu am mai platit ratele .....in acest timp sau facut demersuri la banca pt reducerea ratelor dar fara rezultat .in apartament sau investit bani el fiind mult inbunatatit fata de expertiza de evaluare de atunci am incercat sa cedam apartamentul banci dar ea nu a fost de acord am incercat vanzarea dar fara succes am gasit un client dar mai tre buia sa platim noi 5000 de euro diferenta apartamentul se va scoate la licitatie dar nu se poate vinde cu pretul dorit de banca pt stingerea creditului la zi .pt diferenta banca poate cere executarea altui bun ce il detin? eu in contract sant trecut ca coplatitor !banca nu are nici un risc ca preturile au scazut ?eu mentionez ca am platit 15000 plus investitia din apartament!!care sant pierduti plus ratele 4 ani!!!pot da banca in judecata pt a nu mai avea macar datorii pe viitor?ce sanse sint?ma poate executa pe alta proprietate decat apartamentul?