avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate AnalyaYna

Activitate AnalyaYna

Buna ziua,mama mea detine o casa la tara construita acum mai bine de 50 de ani si are la una din camere o fereastra(in partea de nord). Prin acesta fereastra se vede in curtea vecinului,care si-a construit acum aproximativ 5 ani o casa cu usa de acces si doua ferestre spre sud,adica spre casa mamei.Gardul dintre case este la 1,5m de casa mamei si la aprox.8m de cealalta.Vecinul a plantat vita de vie si edera la baza gardului,radacinile acestora(mai ales de edera) facand "pagube"in curtea mamei.In momentul cand i s-a reprosat acest lucru,vecinul a amenintat ca intra peste ei in curte si-i bate si ca-i reclama la primarie sa astupe fereastra care ar fi "ilegala".Intrebarea este daca acea fereastra este intradevar "ilegala" avand in vedere ca acum 50 de ani cand s-a construit casa acolo era teren viran.Ce ne sfatuiti?Multumesc anticipat si va doresc o zi cat mai placuta.
Buna ziua,sunt din Bucuresti si pana la sf lunii februarie am lucrat la o firma care are sediul in alt judet.Eu am lucrat (practic!)in Bucuresti,si am obs ca pe contractul de munca figureaza ca am lucrat la punctul de lucru al firmei din judetul respectiv.Am verificat la casa de pensii din orasul meu si exact din data cand m-am angajat la acea firma nu mai apare nimic in "evidente".Este posibil sa-mi fi platit totusi contributiile in judetul in care isi are sediul firma?Cum as putea afla acest lucru?Este necesar sa ma deplasez personal acolo sau pot obtine aceste "dovezi" si pe o adresa de e-mail(de ex.)?Multumesc anticipat pt ajutor si va doresc o zi cat mai buna.
Buna ziua,tatal meu detine un teren agricol extravilan impreuna cu alti trei mostenitori,astfel:tata 1/2 din suprafata terenului,iar cealalta jumatate apartine celorlalti(trei).As dori sa stiu cum poate deveni independent de ceilalti.Mentionez ca tata vrea sa vanda partea lui si nu poate fara iesirea din diviziune.As dori sa stiu si daca aceasta operatiune se poate face si in alta localitate decat in zona in care se afla terenul.Multumesc.
Discuție Preaviz
Buna ziua,sunt in preaviz,azi fiind ultima zi.Mi-au spus sa scriu o cerere de incetare a activitatii,ceea ce mie nu mi se pare chiar in regula.Stiu ca in ultima zi de preaviz inceteaza de drept contractul de munca.Mentionez ca si la angajare pe langa contractul de munca(pe care nu l-am primit nici acum in original) am semnat si o cerere de demisie,fara data.Mai multi angajati au avut ceva probleme la plecare si de aceea va rog sa-mi spuneti si mie daca pe langa contractul de munca (in original) si adeverinta de vechime ar trebui sa mai cer si alte acte.Va multumesc si daca as primi un raspuns urgent,mi-ar fi de mare ajutor.O zi buna .