avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate danny20164

Activitate danny20164

Ca persoana fizică am cedat spre folosință două autoturisme unei srl.
Notarul nu a vrut să treacă ambele bunuri pe un singur contract de comodat,fiind obligat să plătesc două contracte, prețul fiind dublu.Cum pot recupera diferența de bani? mulțumesc
Cum procedez in cazul in care am fost inundat de către vecinul de la etajul superior și nu dorește să.mi achite c.val. daunelor? Cât de costisitor este de a.l chema în instanță și ce documente trebuie sa depun? Mulțumesc.
Am hotarare definitiva privind recuperarea unei sume de bani de la o pfa,eu fiind pf.Am fost la executor,am achitat taxele catre acesta,dar dupa un an mi a comunicat ca pfa-ul nu are conturi,bunuri,etc,deci nu am cum recupera datoria.Spuneti mi,va rog perioada de prescriere din momentul hotararii instantei,si mai important ce am de facut pt a primi datoria?multumesc
Va supun atentiei urmatoarea speta:
Intr.un bloc exista un apartament al carui proprietar a decedat si nu exista mostenitori.Cheltuielile de intretinere cresc si firesc nu are cine sa le achite.Ce are de facut asoc.de prop?Cine este in masura sa rezolve problema?multumesc
Intr.un contract de locatiune,proprietar pers fizica,chirias pers juridica se aplica clauza din codul civil conform careia chiriasul poate denunta contractul cu un preaviz de 60 zile,sau se aplica clauzele specificate de parti?multumesc daca se poate si argumentati...
Azi am depus la Primaria de sector-serv.taxe si impozite,o declaratie speciala privind imobilele detinute.Doresc sa retrag declaratia respectiva deoarece urmeaza sa efectuez anumite modificari.Intrebare:se poate retrage documentatia depusa?daca" da",in ce conditii,ce am de facut.Multumesc
In cadrul unei societati comerciale,poate fi angajata cu contract de munca,o persoana absolventa a facultatii de drept,(cu licenta si diploma de absolvire,care nu a practicat pana in prezent),in meseria de jurisconsult sau consilier juridic?Exista vreo scara ierarhica intre aceste meserii,in sensul ca trebuie sa o practici intai pe una si apoi pe cealalta?Fiind debutant, care dintre cele doua meserii (sau alta),poate fi practicata de catre angajat? Eventual cu trimitere la lege.Multumesc.PS:scuze pt greseala din titlu...
Spuneti-mi va rog cum intocmesc cerere de investire cu formula executorie a unui contract de inchiriere inreg la adm.financiara,pt neplata chiriei.Contractul a fost incheiat pe perioada anului 2014Multumesc
Răspuns la discuția Persoana santajata si umilita
Acum vedeti ca nu-i asa simplu.Credeti-ma ca sunt o persoana civilizata si de bun simt(zic eu),asa ca nu inchiriez unor societati care nu respecta normele de bun simt si deranjeaza vecinii.Asta referitor la ce ati postat dvs"(Sa stiti ca cu acest aspect, in principiu sunt de acord, adica chiar nu poti sa transformi un apartament in atelier de reparat burlane, ce naiba...)".Acum va intreb ceva,cu permisiunea dvs: Daca dvs va permite legea ca atunci cand o soc.comerciala doreste acordul asoc.de prop.sa castigati ceva bani si sa-i folositi in interesul asociatiei ,de ce nu ati face-o?Problema e ca taxele percepute in cazul meu sunt exagerate,cam 50 euro/lunar.In plus sunt constrans sa execut anumite lucrari pt bloc,care nici astea nu-s ieftine,si asta o accept de mai multi ani,dar lacomia are si ea un timp(probabil).Stiti cum gandeste romanul: de ce sa castige asta si sa nu profitam si noi?Acum imi intelegeti indignarea si lipsa poftei de glume.Am si eu familie de intretinut,si zilelea astea am pierdut un chirias datorita cerintelor asociatiei.Credeam ca stiti solutii legale de rezolvare a spetei mele.Oricum va multumesc si astept eventual un raspuns...
======================================================
Răspuns la discuția Persoana santajata si umilita
Va salut si va felicit pt atitudinea dvs.Credeti-ma,si eu vreau sa cred ca sunt un om practic si bataios,dar cu prostia si invidia oamenilor e greu sa razbati.In fine.Sa va spun in cateva cuvinte despre ce-i vorba.In momentul cand inchiriez unei soc.com.,avand acordul asoc.de prop.,pt mine nu-i probl.Situatia se complica ulterior,cand firma chiriasa are nevoie de aviz de functionare de la camera de comert.I se cere acordul asoc. de prop.si al vecinilor alaturati.Asta-i procedura altfel nu poate societatea sa-si desfasoare activitatea.Daca stiti dvs alta modalitate de rezolvare fiti amabil si dati-mi legea si articolul respectiv.Multumiri.