avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate robertalin86

Activitate robertalin86

Răspuns la discuția amenda lipsa rca
Greșit, puncte amendă prevede doar OUG 195/2002, la RCA confoem LG 132/2017 este stabilit expres cuantumul amenzii. 500lei e perfect valabil! Robert Chirilă (politia rutiera :))
As dori sa va adresez o intrebare deoarece la parterul blocului meu a aparut peste noapte un bar fara ca locatarii din bloc sa fie măcar întrebaţi daca sunt de acord sau nu.Din cate ştiu pentru funcţionarea unei firme la parterul unui bloc se cere acordul tuturor locatarilor. Administratorii barului au facut o lista cu semnaturi false deoarece apar semnaturi ale unor vecini care sunt plecati in strainatate de multi ani iar apartamentele sunt nelocuite. Din cate am auzit primaria a refuzat sa elibereze autorizatie de functionare dar barul isi continua activitatea pana la ore tîrzii in noapte fiind nevoiţi sa auzim tot felul de injuraturi si certuri intre cei ce frecventează aceste bar. Doresc sa stiu unde pot face sesizari ca la politie am mers si au spus ca nu e problema lor vis-à-vis de autorizatie. Cum poate fi inchis acest bar? Multumesc anticipat.