Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda lipsa rca
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda lipsa rca

Buna ziua.In data de 11.08.2018 am fost amendat cu 1000 lei pentru lipsa rca(Legea 132/2017).Am refuzat sa semnez si nu am luat procesul-verbal.In data de 28.08.2018 am primit procesul-verbal in care se mentioneaza ca pot plati jumatate din minim, adica 500 lei(desi legea 132/2017 nu prevede acest lucru).Intrebarea mea este daca pot plati 500 lei fara sa am probleme ulterior.Multumesc.
Dupa cate stiu savarsirea unei contraventii se sanctioneaza cu amenda corespunzatoare unui numar intreg de puncte amenda.care se transforma in cuantumul amenzii. Valoarea unui punct amenda este egal cu 10% din salariul minim pe economie. Actualmente, valoarea unui punct amenda este de 145 lei. Dvs. ati fot incadrat in clasa III care prevede 6 ... 8 puncte amenda, 6, 7 sau 8 puncte amenda, ceea ce valoric corespunde cu o amenda de 870 lei, 1015 lei sau 1160 lei.. In nicun caz 1000 lei.
Puteti achita in termen de 15 zile (fost 48 ore) jumatate din minimum amenzii adica 435 lei, nu 500 ei.
ing. Ioan Ciobanu
Greșit, puncte amendă prevede doar OUG 195/2002, la RCA confoem LG 132/2017 este stabilit expres cuantumul amenzii. 500lei e perfect valabil! Robert Chirilă (politia rutiera :))
robertalin86, utilizator