avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate andreaszekely

Activitate andreaszekely

Buna ziua. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Am si eu cateva probleme de ordin juridic. Am deschis o firma in ungaria in care am 15% impreuna cu un cetatean canadian care a introdus si cateva firme tot din canada unde el este administrator. Dupa cateva luni de zile el nu a platit nimic catre stat si eu m am intors in tara pentru ca nu imi mai permiteam sa locuiesc acolo. Am incercat de mai multe ori sa discut cu el sa rezolvam problema dar din pacate nu se poate. Eu din pacate nu imi permit sa platesc aceste taxe fiind prea mari. Cum as putea face sa ies din firma?
Nu doresc sa ma imbogatesc din problemele altora numai ca cheltuielile se ridica la 2000 de lei si ei vor sa ii dea la bunica mea 1000 de lei si spera sa uite totul.
Am primit certificatul medico-legal si bunica a primit 30 de zile de ingrijiri medicale. Cam daunele materiale ajung la 2000 de lei, intrebarea mea este ce daune morale s-ar putea cere in acest caz, prin intelegere si prin proces cam cat ar putea primi, precizez ca ei vor fi judecati si pentru parasirea locului accidentului. Multumesc
Buna ziua, in cursul zilei de ieri, bunica mea in varsta de 75 de ani a fost lovita de o masina cand mergea pe jos catre casa si autorii acestui accident au parasit locul accidentului, dar in scurt timp au fost prinsi de politisti. Am adus-o la urgente si acum este internata in spital cu fisura de os la mana dreapta si ruptura de piramida nazala. Din pacate noi nu stim care sunt demersurile in acest caz, ce va trebui sa facem dupa ce iese ea din spital, l-a spital mi-a spus doamna de la ghiseu ca va trebui sa platim spitalizarea. Va multumesc anticipat