avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate inam_ro

Activitate inam_ro

Bună ziua, daca la termenul in civil cand trebuia sa fie interogatoriul ambelor parti si martorul paratului, avocatul paratului lipseste din motive medicale, se mai tine termenul sau se amana? Va multumesc.
Daca intr-un proces tatal risca o condamnare la inchisoare pentru acte de violenta asupra mamei (de față cu minorul), poate mama sa ceara separat custodie exclusiva, pe acest motiv? Va multumesc!
Buna ziua ,

Am un prim termen la un proces penal ( in urma cererii reinceperii urmaririi penale). Acest prim termen se ține în camera de consiliu , la data de ..., ora ....

In aceeasi zi, 2 ore mai tarziu, la aceeasi Judecatorie, am un termen in alt proces civil ( de mai mult timp) in care partea adversa este si parte in procesul penal.
"Tema" din procesul penal are legatura cu cel civil .

Doresc amanarea termenului in procesul civil cu cerere de suspendare proces civil pana la finalizarea celui penal. Doresc sa depun cererea de suspendare cat mai aproape de termen.

Pot amana termenul si suspenda procesul prin aceste metode?
1). dupa infatisarea la termenul procesului penal pot pune online cerera ( cu 1 ora inainte de începerea procesului civil) pentru suspendarea acestuia ( civil) pana la finalizarea celui penal, fara a mai fi nevoie sa ma infatisez la cel civil? Se accepta cererea cu 1 h inainte?
2) pot cere in sala (la procesul civil) suspendarea acestuia si a termenului din acel moment, daca sunt deja in sala?
3) pot cere de pe acum amanarea termenului in cel civil spunand ca in aceeasi zi in aceeasi cladire am un prim termen la un penal ( desi practic as avea timp sa fiu la ambele) ? Poate sa refuze cererea mea de amanare pe motiv ca e timp sa ma prezint la amandoua?
4) Pot depune (online) la dosarul civil cerere de amanare termen si suspendare proces, doar cu 1 zi inainte? Cu cat timp minim inainte de data/ ora termenului mai pot pune o cerere (de suspendare) online la dosar ca aceasta sa fie citita de judecator?
5) daca fac cerere de suspendare proces civil de pe acum, se suspenda automat si urmatorul termen sau acesta se poate tine iar după acest termen se suspenda procesul?

Care din variantele de mai sus sunt fezabile pentru amanarea si a următorului termen odata cu suspendarea procesului si in acelasi timp cererea de suspendare sa fie depusa cat mai aproape de termen?

Va multumesc!
Va multumesc!

Andreea Stancu a scris:

Dat fiind faptul ca solutionarea procesului civil este in stransa legatura cu cea a procesului penal in care sunteti parte, puteti formula, inca de pe-acum, o cerere de suspendare a procesului civil in baza art. 413 alin.(1) pct. 2 C. proc. civ.
In cazul admiterii de catre instanta a cererii dumneavoastra, suspendarea va dura pana la momentul ramanerii definitive a hotararii pronuntate in cauza care a determinat aceasta suspendare, respectiv cea din procesul penal.

Proces penal, suspendare alt proces..

Buna ziua,
Am primit o citatie in calitate de petent pentru un prim termen la un proces penal ( in urma cererii reinceperii urmaririi penale). Acest prim termen se ține în camera de consiliu , la data de ..., ora ....

In aceeasi zi, 2 ore mai tarziu, la aceeasi Judecatorie, am un termen in alt proces civil (custodie minor) in care partea adversa este intimatul din procesul penal. "Tema" din procesul penal are oarecum importanta pentru cel civil deoarece este vorba de comportamentul celuilalt parinte fata de mine, in fata minorului .

Nedumeririle sunt:
- 1 dupa procesul penal pot pune online o cerere ( cu 1 ora inainte de începerea procesului civil) pentru suspendarea acestuia ( civil) pana la finalizarea celui penal, fara a mai fi nevoie sa ma infatisez la cel civil?
- 2 pot cere in sala ( la procesul civil) suspendarea acestuia?
- 3 pot cere de pe acum amanarea termenului in cel civil spunand ca in aceeasi zi am un prim termen la un penal ( desi practic as avea timp sa fiu la ambele) ? poate sa refuze cererea mea de amanare pe motiv ca e timp sa ma prezint la amandoua?

Care din aceste întrebări sunt "admisibile" ca si metoda?

Ce ati recomanda, ca si parere personala , ca mod de amanare a termenului pricesului civil din metodele fezabile? Va mulțumesc.!
Va multumesc!

Ștefania_26 a scris:

Vreți să spuneți PARCHETUL de pe lângă judecatoria sectorului x, nu? Că nu există noțiunea de tribunal de pe lângă judecătorie. Există judecătorie și parchet de pe lângă judecătorie, respectiv tribunal și parchet de pe lângă tribunal.

Dacă parchetul de pe lângă judecatoria sectorului x a dat clasare, atunci vă adresați judecătoriei sectorului x.

De asta trebuie să știți clar din ce parchet era procurorul care a dat clasare.
Din ce înțeleg e de la parchetul de pe lângă judecătorie, deci va adresati secției penale a judecatoriei din același sector.

inam_ro a scris:

Va multumesc.

Asa am facut, am formulat in 20 zile plangere impotriva ordonantei catre organul ierarhic superior si anume catre prim -procuror la Tribunalul de pe langa Judecatoria Sectorului x ( de acolo am primit ordonanta de clasare impotrivacareia am formulat plangerea ).
Problema e ca, dupa aproape 3 luni,nu am primit niciun raspuns. Am timp 6 luni sa ma adresez "instantei competente". Eu am primit clasarea de la Trib Judecătoriei Sectorului x. Este vorba de o fapta penala infractiune cu inchisoare. Care este "instanta competenta" ? Judecatoria Sectorului x, Tribunalul sau Curtea de apel? E pentru sectia penal.

Va multumesc!

Ștefania_26 a scris:

Bună ziua!
Mai întâi trebuie să faceti plângere împotriva soluției de clasare în termen de 20 de zile de la data când vi s-a comunicat copia actului privind soluția la prim-procurorul parchetului (mai exact la procurorul superior celui care a dat clasare). Aveți grijă cu cele 20 de zile că nu trebuie să le depășiți. Prim-procurorul are la dispoziție alte 20 de zile din momentul primirii plângerii ca să o soluționeze. Poate să o admită și atunci totul e bine că se reia urmărirea penală, însă poată să respingă plângerea. În acest din urmă caz, aveți alte 20 de zile de la data comunicării respingerii să introduceți plangerea la instanta care este competenta să judece cauza în fond (judecătorie, tribunal, curte de apel, depinde de infracțiune), competenta fiind a judecătorului de cameră preliminară din cadrul acelei instanțe.





Va multumesc.

Asa am facut, am formulat in 20 zile plangere impotriva ordonantei catre organul ierarhic superior si anume catre prim -procuror la Tribunalul de pe langa Judecatoria Sectorului x ( de acolo am primit ordonanta de clasare impotrivacareia am formulat plangerea ).
Problema e ca, dupa aproape 3 luni,nu am primit niciun raspuns. Am timp 6 luni sa ma adresez "instantei competente". Eu am primit clasarea de la Trib Judecătoriei Sectorului x. Este vorba de o fapta penala infractiune cu inchisoare. Care este "instanta competenta" ? Judecatoria Sectorului x, Tribunalul sau Curtea de apel? E pentru sectia penal.

Va multumesc!

Ștefania_26 a scris:

Bună ziua!
Mai întâi trebuie să faceti plângere împotriva soluției de clasare în termen de 20 de zile de la data când vi s-a comunicat copia actului privind soluția la prim-procurorul parchetului (mai exact la procurorul superior celui care a dat clasare). Aveți grijă cu cele 20 de zile că nu trebuie să le depășiți. Prim-procurorul are la dispoziție alte 20 de zile din momentul primirii plângerii ca să o soluționeze. Poate să o admită și atunci totul e bine că se reia urmărirea penală, însă poată să respingă plângerea. În acest din urmă caz, aveți alte 20 de zile de la data comunicării respingerii să introduceți plangerea la instanta care este competenta să judece cauza în fond (judecătorie, tribunal, curte de apel, depinde de infracțiune), competenta fiind a judecătorului de cameră preliminară din cadrul acelei instanțe.

Da, am facut ce spuneți. Am formulat plangerea impotriva clasarii catre prim procruror. Au trecut aproape 3 luni si nu am primit raspuns. Deci trebuie sa ma adresez instantei competente. Dar care e instanta competenta?

Ordonanta de clasare a venit de la Parchetul de pe lângă Judecatoria Sectorului x.

Ma adresez acum Judecatoriei Sectorului x, Tribunalului sau Curtii de Apel? La sectia penal? Care e "instanta competenta" careia sa ma adresez?

Cornel Vasile a scris:

Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim- procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

Va multumesc pentru raspuns. Eu am aplicat acest art 339 din CPP pe care il mentionati, si anume am formulat plangere impotriva Ordonantei de clasare in in termen , cele 20 zile, organului ierarhic sup.( prim-procurorului) insa nu am primit raspuns nici dupa 2 luni. Acum sunt in acest punct.


Cf legii, daca nu primesc raspuns in 20/30 zile, trebuie sa ma adresez cat mai curand, dar nu mai tarziu de 6 luni , "intsantei competente".

.Intrebarea mea este: care este instanta competenta?

La Articolul 340 Plângerea împotriva soluțiilor de neurmărire sau netrimitere în judecată spune la alon (1) ca "Persoana a cărei plângere împotriva soluției de clasare, dispusă prin ordonanță sau rechizitoriu, a fost respinsă conform art. 339 poate face plângere, în termen de 20 de zile de la comunicare, la judecătorul de cameră preliminară de la instanța căreia i-ar reveni, potrivit legii, competența să judece cauza în primă instanță."

Intrebarea mea este: care este instanta careia i-ar reveni?



Cornel Vasile a scris:

Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim- procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

Asta intrebam: plangerea impotriva ordonantei de clasare carei instante o adresez? Care este instanta compenenta?

adrian@13 a scris:

Bună ziua! Nu aveți ce sa faceți în contencios. Dacă prim procurorul unității de parchet nu a răspuns în termenul legal, va puteți adresa cu plângerea împotriva soluției de clasare la instanța competenta .