avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate ionutglogojan

Activitate ionutglogojan

Buna ziua, am o cunostinta de familie care in 2008 a facut un credit de 25000Ron pentru nevoi personale. Omul avea 62 de ani si creditul a se pare ca are si o asigurare medicala dar care nu raspunde de un eventual deces. El a decedat in urma unui infarct, ei spun ca asigurarea este valabila numai daca omu devine invalid si moare in urma acestei invaliditati.
Ma poate ajuta cineva in acest sens sau trebuie platit acest credit.
Va multumesc
Buna ziua, am cumparat o pereche de ochelari de la SWISS OPTIK cu o dioptrie de -20.
Am comandat cele mai scumpe lentile adica cele mai subtiri de pe piata aferent si o rama, acestea m-au costat 2200Ron.
La ridicarea ochelarilor am semnalat urmatoarele probleme:
- Intre rama si lentila pot baga o foaie de hartie adica exista o distanta cea ce nu este normal;
- Unu din brate nu se inchide bine.
- Se vede diferenta de montaj de la o lentila la alta asta din cauza montajului.
Am dus ochelarii inapoi pana acum de 4ori.
Aseara am stat de vorba cu managerul magazinului spunandumi urmatoarele:
Daca nu va deranjeaza la vedere ce incovenient aveti?
I-am raspuns simplu ca intre rama si lentila unde exista acest spatiu se depune mizerie si multe altele in tim raspunzandumi ca ii pot spala sub jet de apa.
Am discutat si problema ramei ca nu se inhide bine si ma intrebat daca ochelarii sunt de apropiere sau distanta, spunandu-i ca sunt de distanta mi-a raspuns: asta inseamna ca nu ii inchideti decat odata pe zi si asta nu ar tebuii sa va deranjeze.
Ideea este ca un lucru nou trebuie sa arate ca un lucru nou, nu ca unul la mana a doua.
Intrebarea mea este:
Pot cere banii inapoi pe ochelar?
Mentionez faptul ca de aproximativ o luna ma tot duc la ei si nu rezolv nimic decat vorbe de genu mentionate mai sus.
Va multumesc si astept un sfat!
Nu. Mi la citit agentu imobiliar, ulterior am aflat ca agentia e tot a doamnei!
Buna ziua, in iunie 2011 am incheiat un contract de inchiriere pentru o garsoniera.
Mi sa cerut un o garantie de 300Euro si o garantie pentru intretinere de 250Ron.
Precizez faptul ca sunt nevazator si acum am aflat citind cu cineva ca de fapt detin un contract de comodat in care nu se sppune nimic de chirie si garantii.
El mi-a fost citit de aceasta doamna ca fiind contract de inchiriere nu un contract de comodat.
Intrebarea este:
Pot recuperea in vreun fel acele garantii?
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua, in iunie 2011 am incheiat un contract de inchiriere pentru o garsoniera.
Mi sa cerut un o garantie de 300Euro si o garantie pentru intretinere de 250Ron.
Precizez faptul ca sunt nevazator si acum am aflat citind cu cineva ca de fapt detin un contract de comodat in care nu se sppune nimic de chirie si garantii.
Intrebarea este:
Pot recuperea in vreun fel acele garantii?
Va multumesc pentru raspunsuri