Forum Discuţii juridice Executare silită Credit bancar cu deces
Discuție deschisă în Executare silită

Credit bancar cu deces

Buna ziua, am o cunostinta de familie care in 2008 a facut un credit de 25000Ron pentru nevoi personale. Omul avea 62 de ani si creditul a se pare ca are si o asigurare medicala dar care nu raspunde de un eventual deces. El a decedat in urma unui infarct, ei spun ca asigurarea este valabila numai daca omu devine invalid si moare in urma acestei invaliditati.
Ma poate ajuta cineva in acest sens sau trebuie platit acest credit.
Va multumesc
In general asigurarea pe care o cere banca la semnarea creditului este asigurare pentru caz de deces. Trebuie sa vedeti polita si sa mergeti la asigurator.
In cazul decesului, debitele defunctului se platesc de catre mostenitori. In functie de masa succesorala ( ce bunuri a lasat in urma decesului) mostenitorii au urmatoarele posibilitati :
- sa accepte succesiunea - primesc bunurile lasate de defunct , dar se obliga sa plateasca si debitele
- sa renunte la mostenire - nu primesc nimic , dar nici nu sunt obligati sa plateasca datoriile defunctului
- sa accepte mostenirea sub beneficiu de inventar - se evalueaza patrimoniul defunctului si se platesc datoriile in limita activului . Adica, daca valoarea bunurilor este mai mare decat valoarea creditului bancar, se plateste banca si ce ramane se imparte intre mostentori; daca valoarea bunurilor este mai mica, banca va primi ceea ce se realizeaza prin vanzarea lor, fara a-i indatora pe mostenitori.
Cand a decedat ?
Daca nu mai e in termen pt a opta, degeaba ii expuneti ce variante are, ori a acceptat succesiunea intr-un fel, ori e strain de ea.
Daca e in termen, nu a trecut mai mult de un an de la deces, poate accepta succesiunea linistit, sub noul cod civil, datoriile se achita doar in limita activului mostenit.
art 1114(2) Moștenitorii legali și legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile și sarcinile moștenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporțional cu cota fiecăruia
gi-jane2, moderator
Daca nu exista o polita de asigurare in caz de deces, executrul judecatoresc se va indrepta si impotriva mostenitorilor.
ionuttemneanu a scris:

Daca nu exista o polita de asigurare in caz de deces, executrul judecatoresc se va indrepta si impotriva mostenitorilor.

Doar dacă moștenitorii au acceptat succesiunea și doar în limita masei succesorale.