avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate elyn

Activitate elyn

Răspuns la discuția Viza de flotant pentru chiriasi
asa sper si eu!
Răspuns la discuția Viza de flotant pentru chiriasi
pentru ca mi e teama ca pot sa se foloseasca de acest lucru in mod negativ, cum ar fi, datorii pe adresa mea, sa nu pot scoate certificat fiscal...etc.
Răspuns la discuția Viza de flotant pentru chiriasi
La ce ma expun dpdv legal daca nu le dau un exemplar din contractul de inchiriere?
Răspuns la discuția Viza de flotant pentru chiriasi
OUG 97/2005 art 31 intr-adevar nu specifica ca este nevoie de prezenta proprietarului in cazul in care au un exemplar din contractul de inchiriere, insa chiriasii nu m-au anuntat de la inceput ca vor viza de flotant, cu care eu nu sunt de acord si nu este stipulata in contractul de inchiriere, motiv pentru care doresc sa reziliez contractul de inchiriere, daca altfel nu se poate si au 30 de zile sa se mute unde vor si li se face viza de flotant.
Buna seara,

Am inchiriat un apartament unei familii acum un an si anul acesta am reinnoit contractul si l-am inregistrat la Administratia Financiara din nou.
Chiriasii mi-au solicitat de data aceasta sa le fac viza de flotant pentru ca vor sa-si inscrie copiii la scoala din apropiere.
Din cate stiu, au rude in cartierul meu si isi pot face acolo viza de flotant pentru asta, sunt parintii lor din cate stiu.
Nu am prea mare incredere in ei, de aceea am si respectat tot ce tine de declararea veniturilor si formalitatile ce tin de ANAF.
Mi se pare ciudata aceasta cerere noua si as vrea sa stiu urmatoarele lucruri:
- la ce riscuri ma expun daca le fac aceasta viza de flotant
- daca ii refuz, ce consecinte legale decurg din asta ( adica sunt obligata sa le fac viza sau este suficient ca le-am facut contract de inchiriere?)
- daca le dau un exemplar din contractul de inchiriere semnat de mine, pot sa-si faca viza de flotant fara ca eu sa stiu?
-dupa ce le expira contractul de inchiriere, raman cu domiciliul pe adresa mea chiar daca pleaca, deci eventuale datorii ale lor, etc. ar putea sa fie imputate proprietatii mele?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,

Daca se inchiriaza un apartament unei firme, cu scopul de a servi ca locuinta pentru angajatii acelei firme, ce acte sunt necesare si daca expun proprietatea la vreun pericol,de exemplu sa creeze firma datorii si sa impiedice proprietarul sa vanda sau sa reinchireze locuinta.

Acelasi caz daca apartamentul/proprietatea sunt inchiriate cu scopul de a face sediu de firma sau punct de lucru.

Mi s-a propus de curand sa dau spre inchiriere proprietatea unei firme ca sa faca punct de lucru si nu stiu la ce pericole ma expun, va rog sa ma lamuriti daca se poate.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am achizitionat in data de 20.11.2016 prin intermediul unui credit Cetelem 2 produse electrocasnice din magazinul Flanco Mega Mall.
Mi s-a specificat verbal la data achizitionarii ca le voi primi acasa in termen de 8 zile. Dupa expirarea acestui termen m-am prezentat in magazin sa cer detalii legate de livrare, dar angajatii nu m-au putut lamuri, mi-au spus doar ca trebuie sa mai astept. Dupa inca o saptamana am revenit in magazin unde am cerut intocmirea fisei de livrare pe loc, dupa ce am aflat initial in urma unui telefon la call center Flanco ca nici macar nu imi fusese intocmita o fisa de livrare. Mi-au intocmit o fisa de livrare si tot nu am primit produsele. Am sunat din nou la call center unde mi s-a raspuns ca sa mai astept, nu stiu ce…., avand in vedere ca pe data de 16.12.2016 trebuie sa platesc prima rata pentru creditul pe care l-am contractat pentru achizitionarea produselor pe care nu le-am primit. Mi s-a spus ca daca nu mi convine sa ma duc sa ma cert cu cei din magazin si daca vreau sa anunt si ANPC.
De fiecare data sunt mintita ca sa stau acasa ca produsele vin azi!! Acest raspuns il primesc de o saptamana. Am verificat si cu firma de transport ADD Cargo, care imi spune ca Flanco nu le da produsele, adica nu exista nicio actiune a Flanco catre curier.
Mi se pare foarte grav ce se intampla, mai ales ca produsele sunt achizitionate in baza unui credit pe care sunt obligata sa-l platesc, fara sa primesc produsele.
Ce pot sa fac? De la ANPC nu am primit inca niciun raspuns, eu sunt buna de plata pentru niste produse pe care nu le-am primit.

In ce conditii pot renunta la credit si produse sau ce actiuni sa mai intreprind ca sa se rezolve problema? M-am gandit sa fac o plangere si la politie, mi se pare ca sunt victima unei escrocherii.

Multumesc!
Am obtinut istoricul reparatiilor si constatarilor de la service-ul firmei producatoare a masinii, din care reiese ca defectiunea fusese identificata din anul 2013 si se facuse recomandarea pentru inlocuirea piesei (care costa 3000 ron+manopera).
In licitatie masina fusese prezentata ca fiind functionala, fara defectiuni mecanice, iar indicatorul de pe bord care semnaliza defectiunea de la motor era sters.
Masina a costat 2500 de euro, este o masina veche dar pretentia mea era sa fi aflat dinainte ce probleme mai are ca sa stiu daca imi asum investitiile ulterioare.
Pana sa identific aceasta problema, care afecteaza consumul de benzina al masinii (consuma in jur de 15%), eu am mai facut cateva reparatii si investitii in ea (schimb ulei, cauciucuri), care tineau de intretinere, si pe care nu le imput vanzatorului.
Nu stiu daca sa merg mai departe, problema este ca acesta hiba i-a crescut considerabil pretul, iar eu nu imi permit inca acesta reparatie.
Probabil ca daca mentionau ca are aceasta defectiune, nu mai vindeau masina, sau in orice caz o vindeau mult mai ieftin.
am marotri, care fata de mine au recunoscut ca am drepatate, dar mi-au spus ca se tem sa fie implicati, lucrand la firma respectiva sa nu aiba de suferit ei dupa aceea.
singura solutie imi ramane sa scot un istoric de la service-ul unde s-a facut constatarea in trecut, dar si acestia sunt reticenti, desi despre mine au dat informatii.
asta incerc sa cer astazi la service! ma duc sa vad daca vor vrea. trebuie neaparat la reprezentanta sau orice service autorizat?

multumesc!