avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate clau1858

Activitate clau1858

Multumesc foarte mult pentru raspuns .
Cererea de stramutare vreau sa o fac astfel incat apelul sa se judece la Tribunalul din alt oras, de catre un complet de judecata obiectiv, care sa nu ignore in sentinta majoritatea probelor din dosar si astfel sa scap de coruptia judecatorilor de la Judecatorie care se poate perpetua si la Tribunalul care se afla in aceasi cladire (judecatorii de la Judecatorie au prieteni si la Tribunal, deci pot fi "paradita" inca o data prin respingerea apelului-sentinta fiind definitiva si irevocabila).
Nu am inteles exact pot face cererea de stramutare doar in baza sentintei publicate pe portalul de justitie sau trebuie sa astept neaparat redactarea hotararii si comunicarea ei? si cererea o depun la Judecatoria unde mi s-a judecat procesul sau direct la Curtea de Apel ?
Am un dosar de pretentii in care vreau sa depun o cerere de stramutare pentru judecarea apelului, din motive intemeiate, insa hotararea pe fond la Judecatorie nu a fost inca redactata si comunicata de circa doua luni.
Pot sa solicit Curtii de Apel stramutarea doar pe baza solutiei pe scurt a hotararii de pe portalul de justitie de la dosarul meu?
Unde trebuie sa depun o astfel de cerere de stramutare ? la Judecatorie unde s-a judecat pe fond dosarul si ei o trimit Curtii de apel sau direct la Curtea de apel
Am inteles, va multumesc amandurora pentru raspunsurile acordate.
Multumesc pentru raspuns, insa expertii nu au depus odata cu raportul de contraexpertiza alt decont, iar instanta a spus ca se va pronunta data viitoare asupra decontului depus acum trei luni, iar acesta contine o serie de erori nu poate sa ramana in forma respectiva.

De aceea va intreb solicit in obiectiunile la raportul de contraexpertiza si refacerea decontului? pe langa celelalte obiectiuni sau trebuie sa ma adresez instantei cu o alta cerere in scris separata pentru refacerea decontului?
Buna ziua

Am un dosar de granituire in care instanta a dispus in urma cu 7 luni efectuarea unui raport de contraexpertiza si in urma cu 2-3 luni expertii au depus decontul de cheltuieli fara sa depuna efectiv si raportul de contraexpertiza, iar instanta a amanat pronuntarea asupra decontului pana cand se depune raportul.

La ultimul termen de judecata de acum cateva zile, expertii au depus si raportul de contraexpertiza.

Intrebarea mea este daca decontul se considera parte a raportului de contraexpertiza? sau este separat? in sensul daca pot sa solicit refacerea decontului in cadrul obiectiunilor la raport ? sau trebuie sa solicit separat in alta adresa ? intrucat trebuie refacut, fiind gresit in forma depusa acum 2-3 luni.
Buna ziua

Am un dosar pe rolul Judecatoriei si dupa doi ani de judecare s-a schimbat grefierul, fara sa fie depusa la dosar vreo adresa care sa ofere explicatii de ce s-a intamplat acest lucru.

Este legala o astfel de schimbare fara sa fie oferite anumite lamuriri? nu de alta, dar de cand a venit noul grefier au inceput turbulentele la dosar, in sensul ca imi sunt distruse (gaurite cu pixul) documente, mi-a disparut o chitanta in original, etc

Nici cu grefierul anterior nu era perfect, in sensul ca facea erori de paginare (uita sa numeroteze anumite documente sau nu numerota in ordine), dar de cand a venit actualul grefier parca am scapat de dracu' si o venit mama lui.

Grefierul nou din dosar a fost grefier la Judecatorie pana in 2013 si a avut litigiu de munca cu institutia incepand cu 2014 (nu s-a finalizat inca ), ei sunt suspendati pe durata respectivului dosar? sau poate a iesit in pensie (are o varsta de cca 55-60 ani) si o fost chemat din nou.

Pot formula o cerere de recuzare pe acest motiv (s-a schimbat fara adresa depusa cu lamuriri), intrucat nu am dovezi certe ca acesta mi-a distrus documentele (doar banuieli) din dosar.
As mai avea o intrebare, se pot emite somatii si titluri executorii separat doar pentru accesoriile restante sau numai daca sunt si impozite restante?
Am inteles, va multumesc pentru raspunsurile acordate, weekend placut tuturor
Buna ziua

Am avut un dosar de contencios administrativ, iar de curand s-a dat o solutie nefavorabila contestatiei in anulare pe care am formulat-o. Eu am platit anterior Primariei impozitele din anii anteriori, dar au mai ramas penalitatile (accesoriile) o suma considerabila, care erau incluse in decizia contestata in dosarul de contencios administrativ .

Nu stiu daca se considera solutionat definitiv si irevocabil dosarul inca, deoarece nu mi-a fost comunicata decizia Curtii de Apel in privinta contestatiei in anulare si la Judecatorie mai am un dosar disjuns in care erau cuprinse accesoriile in petit (decizie necomunicata care se poate contesta inca prin recurs), iar institutia refuza sa-mi incaseze impozitele pe semestru I 2017(restul impozitelor fiind achitate), pana nu achit toata suma accesoriilor (destul de considerabila, pe care nu mi-o permit in prezent, poate treptat in timp).

Mi se pare un abuz sa vreau sa achit institutiei impozitele curente, iar aceasta sa ma oblige sa platesc tot luna asta, daca vreau sa-mi achit datoriile curente.

Nu pot sa ma adresez institutiei printr-o adresa (ceva)? in care sa sesizez ca este un abuz ceea ce vor sa faca si ca eu sunt de acord sa platesc in rate respectivele accesorii si nu-mi asum penalitatile ce decurg din neplata impozitelor curente, din cauza conditilor impuse de institutie.
Am inteles, va multumesc pentru raspunsurile acordate, atunci o sa achit daca se aproba decontul in 5 zile si o sa cer instantei avizarea tehnica a raportului de contraexpertiza la Cadastru (este o procedura normala, deoarece si in alte cazuri de granituire la aceasi Judecatorie s-a aprobat avizarea tehnica la OCPI), deci n-ar avea de ce sa se opuna (daca este obiectiva, insa ma indoiesc).