avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate adriana24

Activitate adriana24

Răspuns la discuția renuntare functie de conducere
Exista si un temei legal? Multumesc!
Multumesc pentru raspuns, insa nu avem informatii despre domiciul acestuia ca sa putem proceda in vreun fel.
Un cetatean strain a dobandit un apartament din 1997. De la momentul dobandirii si pana in prezent nu si-a achitat impozitele la bugetul local si obligatiile privind cheltuielile cu utilitatile. In apartament nu locuiesti nimeni, iar in urma demersurilor efectuate atat de autoritatile locale cat si de asociatia de locatari, persoana nu poate fi identificata in niciun fel, adica nu au fost identificate datele personale respectiv domiciliul. In actul de proprietate nu sunt decat numele si prenumele, persoana fiind reprezentata de o persoana la acel moment, care in prezent nu mai stie nimic despre cetateanul strain, iar la notariat nu se gasesc acte de identitate ale acestuia. Avand in vedere aceasta situatie, va rog sa ma indrumati, daca exista vreo solutie legala prin intermediul careia apartamentul ar putea fi valorificat prin executare silita, sau sa treaca in proprietatea statului. Multumesc!
Răspuns la discuția Violare de domiciliu
Buna ziua !
Curtea nu este delimitata, iar in ceea ce priveste iesirea din indiviziune fratele nu dispune de bani ("deocamdata" spune el !), in acest caz trebuie sa ma adresez instantei (unde procesul este de durata, banuiesc !).
Dar daca suntem coproprietari, nu este normal ca orice persoana (in afara coproprietarului) care patrunde in imobil sa aiba si acordul meu ? Este suficient acordul unuia dintre coproprietari ?
Inteleg ca nu va primii condamnare (nici nu doresc acest lucru), insa nu i se poate pune in vedere de catre organele de politie ca nu are voie sa intre in acest imobil fara acordul tuturor coproprietarilor, iar in caz contrar sa fie acuzat de violare de domiciliu ?
Multumesc !
Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati pentru solutionarea problemei urmatoare:
-impreuna cu fratele meu suntem coproprietarii unui imobil alcatuit din doua corpuri de cladire si teren;
-eu sunt casatorita am trei fete, el este casatorit are doi baieti;
-eu stau intr-un corp de cladire, fratele meu in celalalt corp de cladire;
-de la o vreme, a inceput sa intre in curte, fara acordul meu, in lipsa mea si in lipsa fratelui meu (dar si in prezenta lui), fratele cumnatei mele (sotia fratelui meu).
Intrebarea mea este daca pot sa il reclam la politie in temeiul art. 224 din Codul penal privind violarea de domiciliu, sau ce trebuie sa fac pentru a fi linistita, deoarece nu pot lasa fetele singure (atunci cand ele sunt in vacanta) cand eu si sotul suntem la servici. Mentionez ca fratele cumnatei mele a iesit din puscarie destul de recent.
Va multumesc!
Buna ziua!
Sunt functionar public intr-o institutie si nu doresc sa fac parte dintr-o comisie in care am fost numita prin decizia conducatorului, datorita mai multor factori (raspundere etc.).
Ce temei legal se poate invoca pentru a se depune demisia din aceasta comisie?
Va multumesc!