avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate grigore665

Activitate grigore665

Răspuns la discuția Marca inregistrata
Este vorba de transilvaniaendurotours.ro pe care nu tin nimic de cateva luni pentru ca actualul site este transilvaniaenduro.com.
Dansii au depus pentru marca inregistrata cand au vazut site-ul care urca pe google in primele pagini. Am fost chiar contactat telefonic si amenintat ca voi avea probleme daca nu STERG TOT CONTINUTUL si renunt la domeniu.
Cei de la ROTLD mi-au spus ca nu au cum sa anuleze domeniul meu pentru ca este inregistrat inaintea depunerii cerererii log pentru marca cu aprox 1 an.
Detinatorii enduro tours ba chiar mi-au facut o "notificare" prin executor judecatoresc Ulman Bogdan, ca incalc legile mai sus mentionate.

Daca ar fi asa cum spun dansii, atunci oricine face o cerere pentru marca, si ii da in judecata pe restul ce au denumiri similare.

Eu cu asta ma ocup, fac site-uri si ofer hosting si alte servicii IT. Domeniul este achizitionat pt un client, de asemenea site-ul, toate serviciile sunt facturate.
Răspuns la discuția Contract cadru voluntariat
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca o marca inregistrata poate afecta o denumire (exemplu domeniu.ro) inregistrat cu un an inainte ca altcineva sa inregistreze la osim numele.

Am fost amenintat ca un nume de domeniu.ro inregistrat de mine, incalca legea nr. 84/1998 art. 90 si legea nr. 11/1991 pentru ca mai exista un site cu aceleasi activitati.
Mentionez ca am inregistrat domeniu si facut site-ul cu un an inainte. Ei au facut cerere/depunere la osim cu un an dupa, nr. depozit M 2013 03744
Buna ziua,

Suntem cateva persoane care am facut on ONG care deruleaza programe si activitati educative in randurile tinerilo, desfasurarea a unor competitii sportive si educative intre tineri, organizarea actiunilor de voluntariat. Actiuni de protejare a mediului, activitati de mentorat, voluntariat pentru oameni saraci, cu dizabilitati si varstnici.

Dorim sa facem contracte cu voluntarii care deja ne ajuta, si cei ce ne vor ajuta.

Intrebare mea este: Care ar putea fi un format optim pentru contract cadru de voluntariat?

Asta pentru ca voluntariatul va fi considerat ca si experienta, info: [ link extern ]


Multumesc.
Răspuns la discuția Comert ebay.co.uk - SRL
multumesc
Vreau sa stiu daca pot vinde produse care le cumpar cu factura de pe ebay.co.uk cu SRL-ul (neplatitor de tva).

Cumpar de pe ebay, vand in romania cu factura sau bon.

multumesc.
Daca un SRL este in inactivitate si a intrat ca si platitor de TVA, daca se scoate, ramane platitor sau neplatitor de TVA.

Multumesc.
Vreau sa stiu ce presupune inceperea unei activitati in acest sens, firma exista din 2005, am certificat CertSign, urmeaza contract CNAS local + CNAS web login.

Am inteles ca dureaza pana ma certifica si CNAS-ul destul de mult, in cazul in care va fi totul ok ce mai am nevoie.

Daca este nevoie si de un alt CAEN pe SRL care este acela, mentionez ca firma are caen de servicii IT software/hardware, comert calculatoare si altele...

Am amici cu farmacii si medici de familie care nu se pricep deloc cu softurile CNAS (retele online) si de aceea doresc sa fac eu serviciile acestea.

multumesc
Buna ziua,

Doresc sa fac un contract de colaborare intre intreprinderea pe care o am cu un srl pe acelasi cod CAEN.

Mai exact, pe langa serviciile ce le am si le fac eu, mai prestez si servicii pentru o firma la care-i facturez lunar o suma, cv servicii management.

Vreau sa stiu ce tip de contract trebuie facut intre mine si respectivul srl (caen 7022) pentru a nu exista probleme pe viitor. Mentionez ca fac serviciile la beneficiar!

multumesc anticipat.