avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate monica_paus

Activitate monica_paus

Răspuns la discuția Reziliere contract de inchiriere
Probabil ca nu m-am facut corect inteleasa. Eu si sotul in calitate de proprietari ai imobilului am inchiriat unui SRL cabinet medical la care sotul meu detine 60% din partile sociale si altcineva 40% parterul casei. Deci eu nu detin nimic din acest SRL. Am doar calitatea de locator in contractul de inchiriere alaturi de sotul meu. El este si locator dar si asociat in firma respectiva.
Răspuns la discuția Reziliere contract de inchiriere
Da, scrie ca se poate rezilia cu un preaviz de 15 zile la cererea uneia din parti. Problema este ca la locator figurez atat eu cat si sotul meu in calitate de proprietari, din care numai eu doresc rezilierea, iar el, din contra, nu. Mai ales ca este si administratorul/asociatul societatii cu care este incheiat contractul de inchiriere. Firma lui nu mi-a platit nicio chirie de cand s-a incheiat contractul. E o situatie care da de furca... Solutii?
Răspuns la discuția Reziliere contract de inchiriere
Dar partajul poate sa dureze chiar mai mult decat termenul pt care a fost incheiat contractul de inchiriere, daca luam in calcul si caile de atac... Alte sugestii? Chiar pot fi obligata sa raman intr-un contract pt care mi-am dat consimtamantul in calitate de sotie a asociatului SRL-ului la care am inchiriat? E clar ca situatia s-a schimbat, intervenind divortul. Va rog si alte idei!
O chestiune cu raspuns greu: eu si sotul meu - cu care sunt in divort - am incheiat un contract de inchiriere (eu si el in calitate de proprietari) cu un SRL la care sotul meu este administrator si asociat cu 60% din partile sociale, avand ca obiect parterul casei noastre de locuit. Mai exact, firma lui a deschis acolo un punct de lucru - cabinet stomatologic. Avand in vedere ca in acest moment suntem in divort si el a cerut si partajul, si faptul ca firma nu a platit chirie si a facut si modificari in spatiu fara acordul meu, as dori sa reziliez acest contract care imi tulbura folosinta locuintei. La parter este si bucataria mea si la incheierea contractului ne-am inteles ca voi putea folosi bucataria cand nu are el pacienti, mai ales ca avem un copil de 2 ani si trebuie sa gatesc. Plus zgomotul de jos care deranjeaza pe copil. Dar, ma rog, chestia cu zgomotul era cumva de luat in calcul inca de la incheierea contractului. Cum vedeti posibila aceasta inchiriere? In contract am scris ca se poate face la initiativa uneia din parti prin anunt cu cel putin 15 zile inainte. Dar avand in vedere ca la locatori figuram atat eu cat si sotul, cum as putea cere eu rezilierea pt ca este evident ca el nu are niciun interes in a rezilia acest contract? Va rog parerile dvs, imi sunt de mare ajutor!
Răspuns la discuția definitivat avocatura
Va asigur ca voi posta raspunsul primit. Si eu tindeam sa interpretez modificarile legii asa cum ati subliniat mai sus (definitivat si nu admitere), dar raspunsul a fost cel pe care vi l-am furnizat deja.
Răspuns la discuția definitivat avocatura
Pentru ma asigura ca se mentine valabila informatia voi merge din nou la Barou pentru a ma interesa. Informatia aceasta am obtinut-o anul trecut prin luna octombrie. Evident ca nu a mai fost suficient timp pentru a pregati examenul din sesiunea 2004. La vremea respectiva, vazand ca reglementarea privind 5 ani vechime a fost abrogata din Legea nr.51, am intrebat daca, sustinand si promovand examenul de admitere in Barou, pot fi primita in profesie direct ca avocat definitiv. Si raspunsul a fost "da", nu este nevoie sa se mai efectueze stagiul daca ati fost definitivata in functia de consilier juridic si nici nu trebuie sustinut alt examen - definitivatul. Sper sa nu se fi schimbat nimic. Exista deci 2 situatii pentru consilierul juridic, cazul nostru:
1. Daca nu ai cei 10 ani vechime, dar ai ceva vechime, fiind definitivat in functia de consilier juridic, dai examenul de admitere la Barou si, in urma unei cereri, esti primit in profesie ca avocat deifinitiv.
2. Daca ai cei 10 ani vechime, esti primit pe baza de cerere, direct ca avocat definitiv fara nici un examen, nici de admitere nici de definitivat.
Răspuns la discuția definitivat avocatura
Aceasta este practica Baroului Bucuresti. Avand in vedere ca doresc sa sustin examenul de admitere in profesie in aceasta toamna, m-am interesat la Barou, precizand ca o sa am 4 ani si 11 luni vechime in functia de consilier juridic in noiembrie 2005 si mi s-a raspuns ca daca promovez examenul de admitere, pot deveni avocat definitiv fara obligativitatea stagiului profesional. Daca stiti altceva - documentat - va rog sa imi comunicati pentru ca dupa atatea schimbari, nu mai poti fi sigur de nimic!
Răspuns la discuția definitivat avocatura
Daca aveti 3 ani vechime in functia de consilier juridic si sunteti definitiv, puteti sustine examenul de admitere in profesia de avocat si, in urma promovarii acestuia, pe baza unei cereri, sa dobanditi calitatea de avocat definitiv.
Pe site-ul Baroului Bucuresti pagina referitoare la examenul de primire in profesie este in constructie de cateva luni bune. Daca cineva afla detalii concrete despre admitere, este rugat sa le scrie aici! Nu pot sa cred ca sunt atat de putine persoane interesate de admiterea de anul acesta, dar avand in vedere frecventa cu care sunt postate mesajele in forum, ori nu s-a aflat nimic nou, ori nu prea sunt candidati pentru toamna aceasta la Barou!!