avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate pongonel

Activitate pongonel

Va multumesc frumos pentru raspuns!! O zi frumoasa!
Buna seara,
am stat 2 ani in concediu crestere copil si m-am intors la munca. Intrebarea mea este daca trebuie sa anunt la primarie sau in alta parte schimbarea statutului meu? Intreb acest lucru, deoarece cand am nascut am completat o cerere pt acordarea indemnizatiei pt cresterea copilului in care era mentionat citez:"declar ca ma oblig ca in termenul prevazut de ordonanta de urgenta a guvernului 148/2005 privind sustinerea familiei [...] sa comunic in scris primariei orice modificare a situatiei mele cu privire la cresterea copilului sau la realizarea de venituri profesionale,care poate duce la incetarea/suspendarea/modificarea drepturilor."
Multumesc in avans.
Nu sunt obligati prin lege sa spuna motivul legitimarii, adica totusi au venit la usa mea. Zgomot nu am facut suntem aproape 24din 24 la serviciu, acte in regula,nu avem nici o discutie cu nimeni. M-am oferit sa metg la sectie cu dansii dar nu au dorit acest lucru.
Au sunat la interfon 2 politisti pe care din prima i-am intrebat care este motivul contactului. Nu au dorit sa precizeze insistau ca sunt politisti . La usa apt i- am mai intrebat inca o data care este motivul, fara nici un raspuns sustineau doar sa ma legitimez. Le-am cerut sa se legitimeze si au comentat am insistat si i tr-un sfarsit unul din ei mi-a aratat legitimatia, cu comentarii ca ce,cum adica ii legitimez eu pe ei. Le-am zis ca pot fi si infractori ca uniforma nu e de ajuns. Au inveput sa ma ironizeze, cerandu-mi iar sa ma legitimez, fara sa imi comunice motivul. Am sunat la 112 am vb cu o doamna care m- a pus pe hold si s-a intrerupt la un moment dat. Le-am spus ca merg la sectie dc este vreo problema si o vom discuta acolo. Ei o tineau pe a lor ca nu vreau sa ma legitimez,ca imi vor da amenda .Care sunt drepturile mele de cetatean si obligatiile mele fata de ei? Dar obligatiile lor?