Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Documente necesare pentru reintoarcerea la serviciu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Documente necesare pentru reintoarcerea la serviciu dupa CCC

Buna seara,
am stat 2 ani in concediu crestere copil si m-am intors la munca. Intrebarea mea este daca trebuie sa anunt la primarie sau in alta parte schimbarea statutului meu? Intreb acest lucru, deoarece cand am nascut am completat o cerere pt acordarea indemnizatiei pt cresterea copilului in care era mentionat citez:"declar ca ma oblig ca in termenul prevazut de ordonanta de urgenta a guvernului 148/2005 privind sustinerea familiei [...] sa comunic in scris primariei orice modificare a situatiei mele cu privire la cresterea copilului sau la realizarea de venituri profesionale,care poate duce la incetarea/suspendarea/modificarea drepturilor."
Multumesc in avans.
Nu trebuie decat sa va prezentati la locul de munca de unde ati plecat, angajatorul stie
de are de facut.
Acea prevedere se referea la faptul daca in timpul CCC se modificau conditiile dvs. referitoare la realizarea de alte venituri.
Va multumesc frumos pentru raspuns!! O zi frumoasa!
1. Ultima zi in care veti beneficia de indemnizatie pentru CCC este aceea in care copilul implineste 2 ani.

2. Cu ziua urmatoare trebuie sa reluati activitatea in baza aceluiasi CIM care a fost suspendat pe perioada cat ati fost in CCC.