avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate tanase_mara

Activitate tanase_mara

Multumesc pentru tot suportul oferit. Am rezolvat problema , cu un munte de formulare de completat,am avut norocul de a gasi angajati ai Casei de Pensii din Calea Vitan foarte amabili, care au avut rabdarea de a-mi explica pas cu pas ce trebuie sa fac.
Multumesc de ajutor. Am o procura facuta la un notar in Romania in care eu il reprezint in relatia cu Casa de Pensii. este valabila aceea?
Si mai am o intrebare.Daca el are 66 de ani impliniti, eu mai pot cumpara acea luna de vechime ?
El nu este in tara. Am nevoie de imputernicire ca a fac aceasta plata? sau ma duc la ghiseu si spun ce vreau?
Fratelui meu ii lipsesc 7 zile pentru a face 15 ani vechime.Eu pot cumpara in numele lui cel 7 zile? unde pot face asta?
Multumesc.
Răspuns la discuția permis suspendat cetatean strain
Multumesc pentru raspuns.
Permisul este strain, a fost suspendat in 22.02.2020, dupa cateva ore am parasit teritoriul Romaniei (ma aflam in drum spre aeroport)si nu am putut sa ma intorc in 30 de zile.
Nu inteleg de ce trebuie sa dau testul de 15 intrebari dupa expirarea celor 90 zile si de ce se prelungeste perioada de suspendare pana la 120 zile. daca nu ajung la timp Nu vin in Romania pentru ca este acesta situatie de urgenta nu pentru ca nu vreau.
Exista posibilitatea ca eu sa-mi recuperez permisul prin ambasada dupa expirarea celor 90 de zile?
Răspuns la discuția permis suspendat cetatean strain
Buna ziua,
Am depus o cerere in care solicitam ca permisul sa-mi fie retinul sa sediul poitiei rutiere din orasul in care mi-a fost suspendat, ca vin sa-l ridic personal.
Acum aflu ca trebuie sa dau un test cu 15 intrebari din legislatia in vigoare si daca trec imi iau permisul.Daca nu ajung pana expira cele 90 de zile mi se prelungeste suspendarea cu alte 30 zile.
Nimeni nu mi-a spus asta, sa ma adresez ambasadei pentru recuperarea permisului? in situatia actuala legata de coronavirus nu cred ca ajung in timp util.Ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția permis suspendat cetatean strain
Am plecat din tara in dimineata respectiva, m-a oprit din drumul spre aeroport, la testul alcooltest mi-a iesit 0,12 mg. Nu am rezidență în România, vin aici in interes de serviciu. Ma puteti îndruma? Ce trebuie sa fac?
Buna ziua,
Sunt cetatean strain si mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile, politistul mi-a spus ca il pot recupera in 30 de zile daca vin cu dovada platii amenzii si o hartie de la notar in care ma angajez ca nu voi circula in Romania.
Notarul trebuie sa fie din Romania? cat timp nu am drept de conducere in Romania?
Buna ziua,
Mi-am dat demisia cu preaviz,ma apropii de finalul preavizului si seful meu refuza sa semneze demisia.Ce se poate intampla daca eu plec dupa terminarea preavizului?
tatal meu are un telefon fix Telecom, in urma unui telefon primit de la un reprezentatnt Telekom a spus:Da: pentru a trece la un abonament cu internet desi i-am informat telefonic sa nu se sune la acel numar pentru oferte pentru ca tatal meu este o persoana in varsta,are 87 de ani,si nu aude bine.Acordul tatalui meu este pentru un abonament pe 2 ani, raspunsul Telekom este ca daca reziliez contractul trebuie sa platesc o suma drept compensatie.Chiar nu se poate face nimic?